• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Zerzevat sevmeyen ve yemeyen evlada ne yapılmalı? Evlada ıspanak yedirmek için…

  • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
    Loading...

Çabucak acilen her ananın konutta savaş ettiği bir mevzu varsa oda evlatlarının beslenmelerinde gösterdiği zerzevat uğraşıdır. Sağlıklı bir gelişim için münhasıran de çocuklarda katiyetle tüketilmesi gereken zerzevat, evlatlar tarafından sevilmiyor büyük meşakkatler olabilir! Bunun için evlatla hengame etmek mahalline zerzevat yemeye teşvik edecek ve tıpkı hengamda sebzeyi sevmeyi sağlayacak teknikler uygulayabilirsiniz. Pekala zerzevat yemeyen evlada ne yapılmalı? Evlatlara zerzevat nasıl sevdirilir? Çocuklarda zerzevat tüketimi…

Sıhhat açısından çok yararlı bilinen sebzeler büyük küçük herkesin faydalanması gereken en kıymetli yiyeceklerdendir. Bol ölçüde vitamin, mineral ve protein bulunduran sebzeler, beslenmeyi sağlıklı yollarla gerçekleştirip gelişimi olumlu etkilerken, yetişkinlikte daha çok düşük kalorileri sayesinde çokça kilo alımının önüne geçmeye yarıyor. Vücuda sağladığı yararlara baktığımızda münhasıran de sağlıklı bir gelişim için zerzevatın muhakkak tüketilmesi gereken bir yiyecek olduğunun bilincinde olan valideler, evlatları sevmese dahi saklıdan bile olsa beslenme programlarına katmaya çalışır. Bunun için zerzevatları daha çok püre halinde makarna sosuna ya da havuç üzere besinlerin rendelenmiş hali ile keklerin içinde kullanılması yaygındır.

Lakin burada atlanmaması gereken kıymetli bir ayrıntı var ki o da zerzevatları farklı yiyeceklerin içinde bekletmenin çok olumlu bir tesirinin olmadığıdır. Bu nedenle çocuklarda izlenebilecek en ülkü yol zerzevatın bütün halinde sunulmasıdır. Şayet evlat zerzevat yemeyi sevmiyorsa sevebileceği usullerle yedirilmesi gerekir.

ZERZEVAT SEVMEYEN EVLADA ZERZEVAT NASIL YEDİRİLİR?

Çocuklarda zerzevat tüketimi için izleyebileceğiniz yollar arasında çiğ sebzeleri  üzerine batırabileceği sağlıklı dipsoslar hazırlanabilir. Dipsos çeşitlerinde kullanılabilecek ülkü soslar cacık, salsa, humus ve çiftlik sosudur. Havuç, salatalık ve kereviz sapı üzere yiyecekleri humusla sunarak evladınıza sevdirebilirsiniz.

Birçok yetişkinin bile bayıla bayıla yemediği brokoli ve karnıbaharı evlatların sevmemesi biraz daha olağandır. Ama yararları bakımından tekrar muhakkak tüketilmesi gereken bir zerzevat ikilisi olup üzerine peynir eritilebilir. Kalsiyum destekli peynirli zerzevat tüketimi vücuda nispeten yararlıdır.

Zerzevatları haşlama metodu vitamin ve minerallerinin kaybolmasının yanı sıra evladında güzeline gitmeyecektir. Bunun mahalline zerzevatları fırında ve buharda pişirmeye dikkat edin. Evlatlar dokuları değişmeyen zerzevatları sevdiği için fırında pişirilen içi yumuşak, dışı çıtır zerzevatları daha kolay mekan.

Baharat tüketimine 2 yaşından büyük çocuklarda başlanılabileceğini ama yeniden de bu durumun evlada nazaran değiştiğini belirten eksperlerden yola çıkarak, sebzelere ekleyeceğiniz zerdeçal, kimyon ve baharat zerzevat tadını sevmeyen evlatlar için yararlı olacaktır. Tıpkı devirde antioksidan özelliği olan baharatlar hazmı da kolaylaştırır.

Kelamdan daha tesirli olan bir şey varsa oda sergilenen hareketlerdir. Evlatlar için ayna vazifesi gören ana ve pederler, evlatlarına sırf ”Sebze ye!” dememeli onlarla bir arada kendileri de yiyerek örnek olmalıdır.

Bilhassa de küçük yaş öbeğindeki evlatları görsel sunumlarla zerzevat yemeye ikna etmek daha kolaydır. Tabağına hazırlayabileceğiniz sefalı sunumlarla zerzevat tüketimini sefalı hale getirebilir velev oyuna bile dönüştürebilirsiniz!

Evlatların, zerzevatın nerden geldiğini ve seçim sürecini görmesi iştahını arttırır. Çocuğunuz kendisinin seçtiği zerzevatları daha çok yemek velev.

EVLATLARA ISPANAK NASIL YEDİRİLİR?

Güçlü bir demir aslı olan ıspanak, büyüme ve gelişme için çok kıymetlidir. Zerzevat sevmeyen derhal hemen her evladın yemekte en çok direttiği ve analarını üzdüğü zerzevat ıspanaktır. Şayet sizinde evladınız ıspanağı sevmiyorsa bir de ıspanaklı tavuk sarmayı denemenizde yarar var! İşte nefis mi nefis ıspanaklı tavuk…

Birinci evvel 3 yemek kaşığı zeytinyağını tavada kızdırıp 2 sarımsak, 1 kuru soğan ve 300 gram doğranmış ıspanağı soteleyin. Daha sonra bir çay kaşığı tuz ve 1 paket krema ekleyin. Akabinde 3 tane  tavuk göğsünü ikiye ayırıp inceltin.

Üzerine hazırladığınız harçtan döküp şıkça sarın ve kürdan batırıp fırın tepsisine dizin. İç harcının dibinde kalan suyu ve 1 su bardağı rendelenmiş kaşar peynirini serpiştirip 200 aşamalık fırında yarım saat pişirin.

Afiyet olsun…