• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Yüzde oluşan delik ve çukurlar nasıl makbul? Yüzde delik neden olur?

  • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
    Loading...

Sivilceli ciltlerin sık karşılaştığı sorunlardan biri olan cilt delikleri devir hengam can sıkıcı bir hal alabilir. Sizde cildinizde oluşan delikleri ve çukurları gidermek için farklı metotları deneyebilirsiniz. Evet yüzde oluşan sivilce ve çukurlar nasıl giderilir? Hangi sistemler cilt çukurlarını giderir? Haberimizin detaylarında sorularının karşılığını öğrenebilirsiniz.

Yüzdeki delik ve çukurlar, tıpta gözenek olarak isimlendiriliyor. Portakal kabuğu görünümünde olan bu delikler, sivilceli ciltlerin çok sık karşılaştığı bir cilt sorunudur. Yüzdeki deliklerin yani gözeneklerin oluşmasına sebep olan nedenlerden biri genetik yatkınlıktır. Yağlı ya da karma yapıda bir cilde sahipseniz cildinizdeki gözenekler genişler. Yüzdeki gözeneklerin çok genişlemesi yalnızca görünüm açısından değil bakterilerin cilde girmesi, kirin ve yağın gözenekleri tıkaması ve bunun sonucunda aknelerin oluşmasına ortam hazırlar. Başkaca tüketilen kimi yiyecek ve içecekler şahısta farklı sonuçların ortaya çıkmasına ve buna bağlı yağ tüketiminin artmasına neden olur. 

Yüzde deliklerin olmasındaki öbür nedenler de; şiddetli sivilce çıkması, akne sorunlarıdır. Tabi bazen de bizim sivilcelerle oynamamız, patlatma ve sıkma üzere yanlış tatbikler yapmamız da sebep olur. Bu türlü yaptığımızda gözenekler açılır ve beklenmedik bir biçimde kılcal damarlar çatlayarak içinden çıkılmaz bir hal alır. Ayrıyeten temizlenmeyen ve hiç müdahale edilmeyen sivilcelerde cilt çukuru mahalline siyah nokta ve akne üzere meselelere yol açar. 

PEKALA CİLTTE OLUŞAN BU DELİK VE ÇUKURLAR NASIL MAKBUL?

LAZER TEDAVİSİ;Umumiyetle fondöten uyguladığınız devirlerde kendini daha ziyade gösteren delikleri teknolojiden faydalanarak yok edebilirsiniz. Lazer tedavisi sayesinde cildinizdeki delik ve çukurları doldurarak kısa müddette kurtulabilirsiniz. Yüzdeki hasarın durumuna bakıldıktan sonra, cildi soyan ya da soymayan olarak iki farklı metotla lazer süreciniz gerçekleştirilir. Cildin üst tabakası yakılarak uzaklaştırılır, alt kısımdan daha yeni ve pürüzsüz bir derinin gelmesi beklenir. Cildin soyularak yenilenmesi haftalar sürebilir. Bu metot delikler için en tesirli yollardan biri olsa da biraz pahalıdır.

KİMYASAL PEELİNG; Kimyasal peeling usulüyle cildin üst tabakasının yenilenmesini sağlayabilirsiniz. Çoklukla yüzeysel izler ve delikler için kullanılan bu sistem, kısa müddette işe yarayan tesirli prosedürlerden biridir. Cildin üst katman kimyasal peeling sayesinde yakılır ve bu süreç kesinlikle bir bilirkişi doktor tarafından yapılmalıdır.

DERMABRAZYON; Lazer tekniğinde olduğu üzere bu yol de sivilce izlerinin ve yüzdeki deliklerin bölge aldığı cildin üst tabakası soyularak yapılır. Bu teknikte cildi soymak için metal bir fırça kullanılır. Metal fırça ile soyulan cilt yenilenmesi için bir kaç hafta gerekmektedir. 

KONUTTA CİLT DELİKLERİ VE ÇUKURLARI İÇİN MASKE TANIMLARI

1. METOT;

 1 tatlı kaşığı mısır unu, 1 çay kaşığı kil ve 1 su bardağı suyu şıkça karıştırın. Akabinde deliklerin olduğu ortama sürüp, kuruyana kadar bekleyin. Kuruduktan sonra yavaşça ovalayarak kili yüzünüzden çıkarın. Bu yolu haftada 2 kere nizamlı olarak uyguladığınızda kısa vadede değişimi fark edeceksiniz.

2. METOT;

1 adet yumurta akı, yarım tatlı kaşığı limon suyu, yarım tatlı kaşığı bal ve 2 tatlı kaşığı yaş mayayı karıştırın. Cildinize uygulayıp 30 dakika kadar bekletin. Ilık su ile temizleyip, cildinize nemlendirici uygulayın. Bu usulü haftada 1 ve 2 sefer yapabilirsiniz. 

ETİKETLER