• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Yumurta çatlatma iğnesi nedir, ne işe yarar? İğne ile yumurtlama tedavisi

  • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
    Loading...

Evlat sahibi olamayan çiftler arasında uygulanması hayli popülerleşen yumurta çatlatıcı iğneler ile ilgili bilinmesi gerekenleri sizlere aktardık. Yumurtayı çatlatmak için kaslara yapılan iğneler sayesinde gebe kalmak daha kolay! Evet gebe kalmak için iğne ile yumurtlama tedavisi nasıl yapılır? Yumurta çatlatma iğnesi nedir, nasıl uygulanır? Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu’ndan yumurta çatlatan en tesirli kür tanımı nedir?

Doğal yollarla evlat sahibi olamayan çiftler için uygulanan kısırlık tedavisinde son nokta değerli bir alanı olan çatlatma iğnesi, belli başlı aşamada olgunlaşan yumurtanın çatlamasında tesirli bir yoldur. İçerisinde FSH hormonu bulunduran çatlatma iğnesi gebe kalmak isteyen hatunun rahmine hakikat enjekte edilerek oluşan yumurtaların sayısını arttırır ve böylece de doğurganlığı tetiklemektir. Yalnızca hatunlarda olmayıp erkeklerde görülebilecek en ufak bir mesele bile evlat sahibi olmanın önündeki büyük bir mahzur iken akıllıca tedavi sistemleri ile muvaffakiyet sağlanabilir. Tüp bebek tedavisine başvuran çiftlerde bayanlarda görülen doğurganlık meselelerden bir tanesi de yumurtalıklardır. Yumurtalıklar sayesinde bayanlarda oluşan üreme sistemi evladın yerküreye gelebilmesi için olmazsa olmazdır. İşte bu yumurtalıklarda meydana gelebilecek meselelerin önüne geçmek ismine geliştirilmiş çatlatma iğnesi son vakitlerde giderek rağbet görmektedir. Pekala yumurta çatlatma iğnesi nedir? Yumurta çatlatıcı iğne ne işe yarar? Çatlatıcı iğnelerle gebe kalınır mı? İşte cevapları…

YUMURTA ÇATLAMASI NEDİR? ÇATLATMA İĞNESİ NEDEN YAPILIR?

Tıp literatüründe ‘Folitikül’ olarak geçen kesecikler yumurtalıklarda makul aşamaya kadar olgunlaştığı vakit çatlama görülür, özgür olarak etrafa dağıldıktan sonra erkekteki üreme hücresi sperm ile döllenmek için hazırlanır. Bu süreç bayanların her ay başında adet görmeden evvelki yumurtlama sırasında meydana gelir. Döllenemeyen yumurta hücreleri regl kanaması formunda vücut dışına çıkar.

Şayet yumurta çatlamazsa yumurta hücreleri dağılıp sperm ile buluşamaz. Bu meselelerin önüne geçmek için gebe kalmak isteyen bayana çatlatma iğnesi yapılır. Çatlama oluştuktan sonra hamilelik talihi hayli ölçüde fark edecektir.

YUMURTA ÇATLATMA İĞNESİ NASIL VE NE DEVIR YAPILIR? ÇATLAMA SONRASI AĞRI OLUR MU?

Yaklaşık 18-22 mm olgunluğa erişen yumurtanın çatlaması için yapılacak olan iğnede çok dikkat edilmesi gereken nokta yumurtanın boyutudur. Hasebiyle regl periyodunun kaçıncı günde olunduğundan fazla regl periyodunda 14-15 gün kala gereğince büyüyen yumurta daha değerlidir. Kasın içine geçecek biçimde cilt altına uygulanan çatlatma iğnesi, göbeğin altından, üst kolun gerisinden yahut kalçadan yapılabilir.

İğnenin yapılmasından ortalama 3 gün sonra korunmasız bağ sırasında döllenme sağlanır. Bu nedenle yumurtanın çatlamasından 1-2 gün evvel ya da sonra ülkü bir vakittir.

YUMURTANIN ÇATLADIĞI NASIL ANLAŞILIR? YUMURTA ÇATLAMASI BELİRTİLERİ

Çatlama iğnesinin yapılması ile etrafa saçılan yumurta hücresinin içindeki likit kasık yerinde ya tek cepheli ya da çift taraflı ağrıya neden olur. Kasıklarda hissedilen bu ağrının dışında göğüslerde meydana gelen şişkinlik, akıntı artışı ve cinsî istekte bulunma üzere belirtiler yumurta çatlaklığının işaretleridir.

ÇATLAMA İĞNESİ İLE GEBE KALINIR MI?

Çiftlerde karşılaşılan kısırlık sorunlarından ötürü verilen hap yahut iğne ile yumurta büyütmeden sonra uygulanan çatlatmada bayanlarda hamilelik talihi ortalama % 15 artırır. Burada kesin bir rakam verilmemesinin temel nedeni bebek oluşumunda öbür etkenlerinde tesirli olmasıdır.

Çatlatma iğnesi olunduktan sonra rastgele bir farklı belirtiye rastlamadıysanız bile adet periyodunuzun gecikmesi ile hanede hamilelik testi uygulayabilirsiniz.

SARAÇOĞLU’NDAN YUMURTA ÇATLATAN GEBE KALMA KÜRÜ

MATERYALLER

– 1 tane açık kahverengi soğan

– Yarım litrelik pet şişe su

– Bıçak ve tencere

YAPILIŞI

Klorsuz ya da marketten alacağınız pet şişe sudan iki bardak kadarını tencerede kaynatın. Elinizdeki soğanı dört kesime ayırıp kabuklarını ayıklayın. Akabinde soğanları kaynamış olan suya atın ve 10 dakika kaynatın. Suyunu süzdükten sonra sabah ve akşamları ılık biçimde için. Her gün iki sefer tüketilerek 15 gün boyunca uygulanması gereken bir kürdür. En geç 1 hafta sonra tesirini göstermesi beklenir.

YUMURTA ÇATLATAN İNCİR VE HAVUÇ KÜRÜ YAPILIŞI: