• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Sayılar evlatlara en kolay nasıl öğretilir? Sayıları öğretme metotları

  • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
    Loading...

0-6 yaş periyodundaki evladınıza kazandırabileceğiniz sayı kavramları malumatı ile matematiksel becerilerinin gelişimine yardımcı olabilirsiniz. Evladınızın daha küçük yaştan itibaren matematiği sevmesi ve ona alışması için öğretebileceğiniz kimi temel püf noktalar sayesinde matematiği anlaması daha kolay olacaktır. İşte evlatlara sayı öğretme formülleri…

Mektep çağındaki bir evladın ilerleyen devirlerde matematik dersinde zorlanmaması ve kolaylıkla yapabilmesi için küçük yaştayken temel birtakım mevzuları öğrenmelidir: Yalnızca matematikte değil öteki derslerde de yavaştan alıştırmalar yaparak mektep periyoduna hazırlık yapmak, akademik performansı bakımından nispeten yararlı olacaktır. Bu nedenle sizinde mektep öncesi yaşta bir evladınız varsa, onu sıkmadan sefalı yollarla harfleri tanıtma ya da sayıları öğretme üzere etkinlikler yaparak gelişimlerine yardımcı olabilirsiniz. Pekala evlatları sayılarla nasıl tanıştırmak gerekir? Mektep öncesinde sayılar nasıl öğretilir? Sayılar en kolay nasıl öğrenilir? Evlatlara sayıları öğretme teknikleri…

Günümüzdeki kimi ebeveynler ekseriyetle ”Çocuğum artık sayabiliyor” diye düşünerek bu bahsin üstüne gitmeyebiliyor. Burada dikkat edilmesi gereken en kıymetli nokta, evladın sayı saymasının sayı kavramını tam mealiyle öğrendiği manasına gelmemesidir. Evlatlar sayıları saymayı sahiden öğrendiği için değil, sayıların sırasını çok uygun ezberlediği için sayıyor olabilir. 

Bu nedenle evladın sayı kavramını yeterlice kavrayabilmesi için birinci evvel eşleme, sınıflama, sıralama üzere aktiflikleri başarıyor olması gerekir. Bu becerileri kazanan evlatlarla daha sonra sayı çalışmaları yapılarak evlatların sayı kavramını pekiştirmesi gerekir.

Erken devirdeki evladınızın sayılar, renkler ya da harflerle ilgili ihtar almasını fark ettiğiniz vakit onunla bol bol etkinlikler yapabilirsiniz. Bebeklikten itibaren ona sesli bir biçimde kitap okumak, sayı saymak, oda aksesuarında sayılardan yararlanmak ya da onlara ulaşabiliyor olması bile sayı tahsilini hızlandıracaktır.

Ders üzere olmazda günlük hayatta sergilediğiniz hareketleri bile oyun üzere sayılar üzerinden götürebilirsiniz. Oyuncaklarıyla oynarken lego yahut bloklarla sayı sayma ile ölçü kavramları sayıları öğrenmeyi kolaylaştıracaktır.

ETİKETLER