• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Pirinç suyu saç uzatır mı? Pirinç suyunun saça yararları

  • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
    Loading...

Son günlerde gerek toplumsal medyada gerekse televizyonlarda karşılaştığımız pirinç suyu hem vücuda hem cilde hem de saçlara birçok yararı bulunuyor. Mütehassısların yaptığı açıklama nazaran pirinç suyu katiyetle dökülmemeli, mahsusen saç uzatanların kesinlikle denemesi gereken bir alternatif tıp usulüdür. Evet pirinç suyunun saça yararı nedir? Pirinç suyu saça nasıl uygulanır? Merak edenler için sorunun cevabı yalnızca yasemin.com’da!

En şık ana yemeklerin yanına yapılan nefis pirinç pilavı tane tane olması için pirinçler pişirilmeden evvel kesinlikle suyun içerisinde bekletilir. Bekletildikten en az 10 dakika sonra su beyaz bir hale gelir. Yıllardır dökülen ve kullanılmayan bu pirincin suyu aslında bilmediğiniz birçok yararı bulunuyor. Cilt bakımından sıhhate, kolestrolü düşürmeden daha milyon tane ortamda kullanılan pirinç suyunun saçları uzattığını biliyor muydunuz? Bayanların milyonlarca para yatırarak saçlarını uzatmaya çalıştıkları kozmetik eserleri bir kenara ayıracak, tıpkı vakitte sağlıklı bir biçimde saçlarınızın  uzamasına yardımcı olacak pirinç suyu usulü sizlerle paylaşıyoruz.

Asya, Çin, Japonya üzere memleketlerde yaşayan hatunların yılardır saçlarını pirinç suyu ile yıkıyor. Bu formül artık yerküre umumunda tanınan bir hale geldi. Pirinç suyu saçların uzamasına yardımcı olurken tıpkı devirde ipeksi ve yumuşak bir kıvama gelmesini sağlıyor.

PEKALA PİRİNÇ SUYUNUN SAÇA YARARLARI NELERDİR?

Saç dökülmesinin azalmasına yardımcı olan pirinç suyu, içerisinde bulunan aminoasitler sayesinde yine saçın oluşmasına ve daha süratli büyümesini sağlar. Ayrıyeten B.C ve E vitaminleri bakımından epeyce ziyadedir. Saçlarınızın yumuşak olmasını ve uzamasını istiyorsanız banyodan sonra pirinç suyuyla yıkayabilirsiniz. Bu süreci haftada en az 2 kez uygulamalısınız.

Pirinç suyu saç köklerini güçlendiren, saçların hacimli ve gürleşmesini sağlayan tıpkı devirde parlak ve pürüzsüz yapıyor. Antioksidan, mineraller bakımından varlıklı olan pirinç suyu, yıpranmış saçları onarıyor. Inançlı ve doğal olan pirinç suyu hiçbir yan tesiri göstermediği için saçlarınızın sağlıklı ve parlak görünmesine imkan sağlar.

Saçın esnek olmasını tıpkı vakitte koparak dökülmeleri önleyen bu metodu saç kırıklarınızı onarmak için de kullanabilirsiniz. Saç kırıklarının onarılması için katiyetle proteine muhtaçlığı vardır. Pirinç suyunun içerisinde de bol ölçüde protein bulunur. Kırık saç uçlarınızı pirinç suyunun içerisine batırın ve 15-20 dakika masaj yapın. Sonrasında yıkayabilirsiniz.

PİRİNÇ SUYU SAÇ İÇİN NASIL KULLANILIR?

Öncelikle saçlarınızı şampuanla şıkça yıkayın. Akabinde su ile büsbütün durulayın. Pirinç suyu saçlarınıza tamamına dökün. Saça ve baş derisine ellerinizle şıkça masaj yapın. 20 dakika kadar beklettikten sonra ılık su ile durulayın.

PİRİNÇ SUYU NASIL HAZIRLANIR?

Pirinç suyunu saçınıza uygulamak istiyorsanız iki farklı formülü deneyebilirsiniz. Bu metotlar şu biçimdedir;

1.YÖNTEM

Yarım bardak pişmemiş pirinci alın ve külliyen yıkayın. Daha sonra pirinci 2 bardak su ile dolu kabın içerisine koyun. 30 dakika kadar bekletin. Süzerek suyu kullanabilirsiniz.

2.YÖNTEM

Bir bardak pirinci su ile şıkça yıkayın. Akabinde 3 bardak su ile dolu kapağı örtülü tencerenin içerisinde pişirin. Pirinç piştikten sonra suyu süzün. Ilık hale gelen suyu hava geçirmeyen bir kabın içerisinde 7 gün boyunca bekletin. Bu pirinç suyundan 1-2 kaşık kadarını 1 bardak suyla karıştırın. Hafif süt renginde olana kadar karıştırıp, kullanabilirsiniz.