• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Peygamber sünneti Hacamat nasıl yapılır? Bebeklere hacamat yapılır mı? 2020 hacamat günleri

  • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
    Loading...

‘Peygamber sünneti’ olarak bildiğimiz hacamat tedavisi, yediden yetmişe tüm insanlık için mucizevi yararlarıyla dolu bir tedavi usulüdür. Klasik tıpta uygulanan hacamat tedavisi tam olarak nedir? Hacamat tedavisi nasıl yapılır? Hacamat (kupa terapi)’sinde bilinmesi gereken detaylar neler? Hacamatın bebeklere ve evlatlara yararları neler? Hacamat tedavisi veladeti kolaylaştırır mı?

Klasik tıp tedavisinde geçmişten günümüze kadar uzanan en yararlı pratiklerden biri olan hacamat yani kupa terapisi, gerek maddi gerek manevi her türlü marazların şifa bulması için yapılan tedavi formülüdür. Peygamber Efendimiz (SAV)’in sünneti olarak bildiğimiz hacamat tedavisi, iddia bile edemeyeceğimiz kadar mucizevi hikmetleri ile insanlığa umut oluyor. Sadece memleketimizde olmayıp yerküre çapında da uygulanan tedavi metotlarından olan hacamat; vücut sıhhatinden cilt sıklığına, cilt sıklığından hamilelikte veladeti kolaylaştırmaya kadar birçok ortamda yararını fark edilir noktada gördüğümüz en yararlı ve tesirli tedavilerdendir. Mevsim geçişlerinde yaşanan ısı değişimlerinden ötürü mahsusen de Sonbahar mevsiminde yapılması tavsiye edilen hacamat tatbikinin yararlarını merhum Aidin Salih’in talebelerinden olan Eksper Nuray Karpuzcu ile konuştuk. Yasemin.com editörlerinden Ebrar Albayrak’ın gerçekleştirdiği röportajın detayları haberimizde! İşte hacamat tedavisi ile ilgili tüm merak edilen malumatlar…

– Peygamber sünneti ‘Hacamat’ nedir? Hacamat pratiği nasıl yapılır?

İnsanlık tarihine baktığımızda kökeni insanın var oluşundan itibaren günümüze kadar uzanan pratiklerden biridir. Diyaneti kaynaklardan elde edilen haberlere nazaran, Peygamber Efendimiz (SAV), Huber ve koyun etinden zehirlendiği devir derhal kalp noktasından hacamat oluyor ve eti yiyenlere de hacamat olunmasını tavsiye ediyor. Burada kalp noktasından hacamat olunmasının en kıymetli sebeplerinden birisi kalbe akacak olan zehrin akışı engellenerek kirli kan dışarı alınıyor. Velev kaynaklarda belirtilenlere nazaran, Cebrail (a.s) Miraca çıktığı hengam o kadar çok anlattı ki Hacamatı ben farz olacağını düşündüm diyor, o aşama tesirli. Hacamatın bu denli kıymetli olmasında Peygamber tavsiyesi olması çok değerli. Günümüzde hacamatın ‘Peygamber sünneti’ olarak bilinmesinin sırrı da aslında buradan geliyor.

– Hacamat tedavisinin yararları neler? Hacamat ne işe yarar?

Hacamatın sıhhat açısından yararlarını ele alacak olursak, hacamat olup da 20 yıldır ilaç kullanmayan beşerler var. Sadece bizim memleketimizde değil Rusya, Almanya, Fransa üzere yerküre çapında uygulanan bir sistem olan hacamat, günümüzde her ne kadar koca-karı prosedürleri olarak isimlendirilse da söz manasına baktığımızda koca hatun yani ulu hatun mealine anlamına gelir.

Londra’da yapılan bir çalışmada kişinin hacamat öncesinde ve sonrasında kanının alınmasıyla elde edilen sonuç herkesi şaşırtmıştır. Hacamat yaptıktan sonra kanda Serotonin hormonun yani memnunluk hormonunun daha çokça salgılandığı görülmüştür. Kış aylarına yaklaştığımız şu vakitlerde ısı değişiminden müspet ya da negatif etkileniriz. İşte hacamat bu noktada en büyük kurtarıcımız. Hacamatın söz manası ‘Yön vermek’tir. Vücuda kupaları koyduğumuzda damarlar büzülüyor aldığımızda ise gevşiyor bu büzülme ile gevşeme damar sistemine masaj işlevi veriyor.

İnsanın kurtuluşu için maddi ve manevi olmak üzere ütün illetlerin önüne geçiyor. Meyyit kan hücrelerinin vücuttan uzaklaştırıp yeni kan üretiminin sağlanması gerçekleşiyor.

Metalin ve kimyasal unsurların dışarı atılmasında çok tesirli bir tatbik olan hacamat ile çok münasebetli ölçüde sağlıklı hale gelinebiliyor. Illetleri önlemesinin yanı sıra metabolizma hızlandırmada, cildi güzelleştirmede ve kilo vermede çok büyük olumlu tesirleri bulunuyor.

– Hacamat (kupa tedavisinin) yan tesiri var mı?

Rastgele bir yan tesiri olmayan ama hacamatın yapılmaması gereken kimseler var. Kemoterapi tedavisi görenler, radyoterapi tedavisi meydanlar, kanser teşhisi koyulan hastalar, organ nakli olanlar, diyalize giren hastalar, kan seviyesi düşük olanlar, 60 yaşın üzerinde olanlara ve gebelere hacamat pratiği yapılmıyor.

Hamilelik periyodundaki birinci üç ay ve son üç ayda hacamat pratiği yapılmıyor. Arada kalan üç ayda da tabip reçetesi ile yapılabiliyor. Münhasıran de yurt dışındaki birçok klinikte hamileliğin son haftasında doğuma 3-5 gün kala uygulanabiliyor. Böylece tevellüt süreci hızlanıyor. Sırt nahiyesinden kuruk sokumuna kadar ki ortama yapılan hacamat bebek için epey yararlı.

– Bebeklik ve çocukluk periyodunda hacamat yapılır mı? Hacamatın bebeklere yararları…

Bilhassa de sezaryen veladet formülü ile yerküreye gelen bebekler narkozu atamadıkları için bu evrede hacamat çok kıymetli bir işlev görüyor. Damar yapısına müdahale edildiği için kanın oksijenlenmesi artıyor ve bebeğe daha çok oksijen gidiyor. Yapılan araştırmalardan elde edilen haberlere nazaran, yeni doğan bebeklerin kuyruk sokumunda görülen hafif mor bir lekenin oraya hacamat yapıldığı hengam çocuklarda görülen huzursuzlukların geçtiği görülmüş.

Dimağ omurilik sıvısının sıhhatsiz olmasını gösteren bu mor lekeler için de hacamat ülküdür. Kırk günlük olan bebeklere hacamat uygulanabilir.

Hacamatın evlatlar üzerindeki tesirini gösteren ilmî bir çalışma:

Peygamber efendimiz (SAV)’in  yaptırdığı ve birçok kimseye de tavsiye ettiği hacamat, çeşitli illetlerin şifa kaynağı. Pekala bu tedavi formülü sadece yetişkinler için mi beğenilen? İşte karşılığı…

İran’da yapılan araştırmalara nazaran, 1-10 yaş öbeğindeki 3 bin evladın üzerinde hacamat uygulanmış, geri kalan bin evlada hacamat yapılmamış. Hacamat yapılan evlatların başkalarına nazaran bedensel gelişmelerinde, iştahlarında, konsantrasyon bozukluklarında, alt ıslatma meselelerinde azalma üzere olumlu tesirler görülmüştür.

Fakat, her evladın yapısı buna müsait olmayabilir. Bu nedenle evlatta gerek görülürse, işin ehli bir kişiye yaptırmaları önerilir. Tabip onayı almayı ihmal etmeyin.

– Hacamat sonrasında beslenme nasıl olmalı? Hacamat sonrası nelere dikkat edilmeli?

Klasik tıpta beslenme şahsa kişiseldir. Biz topluluk olarak süt ve süt eserlerini sık sık tüketen bir topluluğuz. Hacamatta hayvansal azık ya süt ve süt eserlerinin tavsiye edilmemesinin nedeni işlenme sırasında birçok aşamadan geçmesinden dolayıdır. Proteinin vücutta işlenmesi hücrelere kadar ulaşması metabolizmayı yorar.

Bu nedenle birinci 3 gün hayvansal besin ve protein tüketilmemelidir. Beslenmenin haricinde 1 gün geçtikten sonra banyo yapılmalıdır.

– Hacamatta iz kalır mı? 

Hacamat izi muhakkak kalmıyor zira oraya kesik atıyoruz diyoruz lakin aslında yalnızca dokunduruyoruz. Kupayı kapattığımızda gözenekler açılıyor akabinde hafif üstten bir dokunuşlar yapılıyor. 0.3 milime kadar çizik atılması gerekiyor katiyetle derine inilmemeli aksi halde çizikler iz biçiminde kalabiliyor. Tatbik sonrası kantaron yağı, zeytinyağı kullanılması öneriliyor. Ana sütü eksikliği olan kimselerde iz kalma riski daha çokça oluyor.

– Hacamatın günleri neler? Hacamat pratiği ne hengam yapılmalı?

Hacamat tedavisini illetleri önlemek için uygulamak istiyorsanız bunun rastgele bir hengam dilimi yoktur. Ama Peygamberimiz (SAV)’in sünneti diye uygulamak istersek, Efendimiz (SAV) Hicri 17,19,21’de hacamat olunuz der. Günler ise pazartesi ve perşembe günleri ile sabit sairleri değişken olabiliyor. Bu iki husu ayırt edilebilmelidir.

– Hacamat yapılırken nelere dikkat etmek gerekir?

Her şeyden evvel kişinin birinci evvel inanması gerekir. Zira her şeyin başı niyettir. Peygamber Efendimiz (SAV)’in sünneti olduğu için abdestsiz çalışılmamalı, kıbleye münâsib oturulmalıdır. Münasebetiyle adabına elverişli hareket etmek en kıymetlisidir.

– Hacamat olan ünlüler kimler? Holywood yıldızlarından…

Hoşluk sırlarını hacamat ve sülük tedavisinden kaynaklandığı bilinen ünlü isimler arasında Demi Moore ve Kim Kardashian‘da konum almaktadır.

2020 HACAMAT GÜNLERİ TAKVİMİ! HACAMAT HANGİ GÜNLER YAPTIRILIR?

2020 hicri takvimin hesaplamalarına nazaran içerisinde olduğumuz Şubat ayında hacamatın yaptırılması tavsiye edilen günler aşağıdaki görselde ki üzeredir: