• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Meskende süratli ekmek nasıl yapılır? Uzun mühlet bayatlamayan ekmek tanımı

  • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
    Loading...

Virüs nedeniyle vatandaşların Google üzerinde en çok aradıkları sözler arasında hanede ekmek imalatı nokta alıyor. Şayet olur da haneden dışarı çıkma yasağı gelirse ekmeği nasıl yaparız ya da hijyenik olması açısından konutta ekmek nasıl yapılır diye merak ediyorsanız kesinlikle hazırladığımız içeriği okuyabilirsiniz.

Ekmek, temek gereksinimlerimiz arasında taraf alan bir besindir. Un, su ve maya ile yapılan ekmeği sağlıklı ortamda hanede kolaylıkla pişirebileceğinizi biliyor muydunuz? Umumide fırından aldığınız ekmeklere son vererek aile bütçesine ek sağlayabilirsiniz.  Kahvaltıların ve sofraların vazgeçilmez lezzeti ekmek, kültürümüzün de değerli yiyecekleri arasında. Fırında kolay olarak yapılabilen ekmek imalatı taze, sağlam ve sağlıklı azıklar tüketmek isteyen bireylerin tercihi oluyor. Bu tanımı sizlerle paylaşmamızın nedeni de bu yüzden. Mutfak severler hanesinde kendi arı ve sağlıklı ekmeğinizi hazırladığımız tarifle kolaylıkla pişirebilirsiniz. 

KONUT PRODÜKSIYONU EKMEK TANIMI:

GEREÇLER

Yarım paket un
2 su bardağı su
2 çay kaşığı kuru maya
1 çay kaşığı tuz
1 tutam şeker

YAPILIŞI

Derin bir karıştırma kabının içerisine kuru materyalleri alıp bir sefer karıştırın.

Daha sonra suyun içerisine mayayı ek edip çözünmesini bekleyin. 5 dakika boyunca bekledikten sonra kuru karışımın içerisine yavaş yavaş ek edin.

Şıkça karıştırdıktan sonra 10 dakika bekletin.

Pürüzsüz halde olan hamuru 3 saat kadar mayalanması için dinlendirin.

Bekletilen hamuru 2 kesime bölüp, tezgahın üzerini unlayıp hamurları koyun. Bu formda yarım saat daha dinlendirin.

Fırın tepsisine yağlı kağıdı serip, üzerine hamuru aktarın. İstediğiniz hali verip 225 raddede pişirin.

Afiyet olsun…

EKMEK IMALATININ PÜF NOKTALARI NELER?

Ekmeği pişirirken fırın tepsisine ısıya dayanıklı bir kabın içerisine su koyup fırını kapatırsanız ekmeğiniz daha leziz pişer.

ETİKETLER