• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Kuzey Kıbrıs’a nasıl gidilir? Kuzey Kıbrıs’ta neler yapılır?

  • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
    Loading...

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ismi altındaki minik ada kuş bakışı görünümüyle gitarı andıran bir görselliğe sahiptir. Adanın Güney nahiyesinde Rumlar Kuzey tarafında ise Türkler kalmaktadır. Kuzey Kıbrıs’a seyahat etmek için gereken malumatları sizler için açıklıyoruz. İşte, prenses ruhu taşıyan Kuzey Kıbrıs çeşidi…

Akdeniz’de küçük bir ada olan Kuzey Kıbrıs, Sicilya ve Sardunya’dan sonra Akdeniz’de mekan alan üçüncü büyük ada olarak bilinmektedir. Kıbrıs Adası, Suriye’nin 96 km batısında, Mısır’ın Nil Deltası’nın 400 km kuzeyinde nokta almaktadır. Güneyinde Rumların bulunduğu adanın, Kuzeyinde Türk Kıbrıslılar ömrünü sürdürmektedir. Kıbrıslılar, geçimlerini umumide çiftçilik ve tarımla sağlarlar. Kuzey Kıbrıs’ta nerelere gidilir? Nerede konaklanabilir? Merak ettiğiniz her şey sayfamızın içeriğinde…

KUZEY KIBRIS’A NASIL GİDİLİR?

Kıbrıs’a hava ve deniz yolu olmak üzere iki yoldan gitmek mümkündür. Bulunduğunuz kentten Kıbrıs’ın Lefkoşa kazasında bulunan Ercan Havalimanı’na uçak bileti alabilirsiniz. Mersin’den ve Alanya’dan feribotlar ile de Kıbrıs’a ulaşabilirsiniz. Ercan Havalimanı’ndan kalkan Kıbhas otobüsleriyle gitmek istediğiniz güzergaha bilet satın alabilirsiniz.

KIBRIS’TA ULAŞIM NASIL OLMAKTADIR?

Kıbrıs’ta tek olumsuzluk yaşayacağınız durum ulaşım olmaktadır. Akşam üzeri saat 5’ten sonra ulaşım olmamaktadır. Bu nedenle bir taraftan bir alana gittiğiniz devir taksi tutmak zorunda kalabilirsiniz. Bu durumda her durumda taksiye gereksinim duyulması ekonomik mealde sizi zorlayabilir. Kıbrıs’ta araç kiralama nispeten münâsib olduğundan araç kiralamak en sahih tercih olacaktır. Kıbrıs’ta trafiğin Türkiye’nin tersine sol şeritten aktığını unutmayınız. Eski Limuzin araçları dolmuş olarak kullanmaktadırlar. Çimen Taksi bunların başında gelen bir ulaşım firmasıdır.

KIBRIS’TA NE YENİR?

Kıbrıs’ta kebap kültürü gelişmesiyle neredeyse her kazasında kebap mekanları mevcuttur. Favori et menüsü olan Şeftali Kebabı Kıbrıslıların en çok tercih ettiği yiyecektir. Ceviz macunu ise Kıbrıslıların mutfağında eksik etmedikleri tatlı çeşididir. Ayrelli ve Molehiya zerzevat için kullanılan lezzetli ve sağlıklı bitkilerdir. Peynirde Hellim, Zeytin de ise Çakıstez en favori mamulleridir. Hellim peynirinin bir gayrı özelliği ise kızartıldığında şahane bir tat içermesidir.

KIBRIS’TA NERELERE GİDİLİR?

Kuzey Kıbrıs’ın iki ucundan biri olan Karpaz, kuzey şark ucunda taraf almaktadır. Karpaz Altınkum sahili ve eşekleri ile meşhurdur. Yol üzerinde eşeklerin gezmesi olağandır. Buraya giderken kendinizi eşek görmeye ve birbirinden enteresan fotoğraflar çekmeye hazırlayınız. Uç kısımda kalmasından ötürü denizi hafif dalgalı ve soğuk olabilir.

Gazimağusa‘da Kıbrıs’ın öbür kazalarında olduğu üzere bir çok tarihi yapı bulunmaktadır. Antik çarşıları, açık pazarları görülmeye kıymettir. Buralardan sevdiklerinize çeşit çeşit ikramlık eşyalar alabilirsiniz. Geniş bir kitleyi turistlerin yanı sıra Üniversiteliler oluşturmaktadır. Bir çok tarihi sığınak ve Rumlardan kalan tarihi kalıntılar ilginizi çekebilir. Konaklama için aile otelleri ve pansiyonlar mevcuttur.


Girne, akşamları kalesi ve manzarası ile Kıbrıs’ın kalbi olarak bilinir. Girne Kalesi‘nin manzarası bir çok ressamın fotoğraflarına ilham kaynağı olmuştur. Harbour ismi verilen iskelesi turist akımına uğramaktadır. Üniversitelilerin de olduğu Girne’de araç kiralama epey yaygındır. Girne’ye yakın bir çok hoş mekanlar bulunmaktadır. Denize girmek için ülkü ve münasebetli olan seçenekleri kendiniz ve sevdikleriniz için rahatlıkla bulabilirsiniz. Konaklama için aile otelleri mevcuttur.

Kıbrıs’ın başşehri olarak bilinen Lefkoşa‘da deniz konumundan uzak olmasından kaynaklı bir kent merkezi edası da vardır. Dereboyu en favori ve işlek sokağıdır. Kafeler ve cümbüş mekanlarını burada bulabilirsiniz. Konaklama için aile otelleri mevcuttur. Ercan Havalimanı Lefkoşa’ya 23 km’dir. Lefkoşa’nın merkezinde başka kazalara kalkan otobüs terminali bulunmaktadır.

Güzelyurt kazası Kuzey Kıbrıs’ta denize uzaklıkta kalan bir öteki konumdur. Tarih kokan mimarileri ile bir çok turisti içerisinde barındıran bu minik kaza, yıllar geçtikçe kendini tazeleyen bir görünüme sahiptir. Müsait konaklama konumları mevcuttur. Güzelyurt’un ara sokaklarında alışveriş yapacağınız bir çok dükkan bulabilir, kebap seçeneklerinden oluşan yemek menülerine göz atabilirsiniz. Portakalı ile meşhur olan Güzelyurt’un logosu turuncudur. Merkeze girişte portakal heykeli bulunmaktadır.

Gemikonağı, Lefke kazasına bağlı iskelesi ile meşhur olan bir yandır. Nüfusun çoğunluğu yerli Kıbrıslılardan oluştuğu kadar çeşitli devletlerden gelen yabancı ve Türk üniversitelilerden oluşmaktadır. İskele üzerinde bir çok kafe ve restoran biçimi mahaller bulunmaktadır. Epey ekonomik olan mekanlar üniversiteliler için ayrıyeten avantaj olarak kıymetlendirilmektedir. Burada kalabileceğiniz kiralık apart konumlar bulabileceğiniz üzere iskele yolu üzerinde bulunan havuzlu ve konforlu Soli İnn Otel‘de kalabilirsiniz.

Gemikonağı’na yakın Aspava Restoran, hoş vakit geçirmek için değerlendirebileceğiniz bir seçenek olabilir. Gemi görünümünde olan bu değişik restoranın hem deniz hem de yemek keyfinden yararlanabilirsiniz.

Yeşilırmak, Kıbrıs’ın kuzey batısında bölge alan bir gayrı ucudur. Yeşilırmak’ta dağlardan akan kaynak suyundan içme suyu üretimi yapılmaktadır. Denizi saf bir görünüme sahiptir. Akıntı olması nedeniyle denizi soğuktur. Çiftliklerde çilek üretimi yapılan bölge olan Yeşilırmak’ta, her yıl Nisan ayında düzenlenen Çilek Şenliği yapılmaktadır.