• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Kurban Bayramında artan marazlar nelerdir? Kronik marazı olanlar dikkat!

  • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
    Loading...

Al et tüketiminin en ziyade olduğu günler Kurban Bayramı vadesidir. İnsan sıhhatine yararı olan al et ve sakatatların tüketiminde artan atış önemli illetlere taban hazırlayabilir. Bunun için bilhassa kronik marazı olanların dikkat etmesi gereken bu süreci sizler için araştırdık. Pekala Kurban Bayramında artan marazlar nelerdir? Kronik illeti olanların dikkat etmesi gerekenler nedir? Haberin detayında merak edilen her şeyi bulabilirsiniz.

Kurban Bayram vesilesi ile artacak olan al et ve sakatat tüketimi konusunda bilirkişiler ihtarlarda bulunuyor. İbadet emelli kesilip dağıtılan kurban etini kronik marazı olanlar tüketmeden eksperlerine istişaresi gerekir. Demir eksikliğinde kalsiyuma kadar vücudun birçok gereksinimini gideren sakatat ve al et haddinden fazla tüketildiğinde ise kimi illetlere taban hazırlar. Başkaca hayvanlardan kişilere geçebilen tüberküloz, bruselloz, şarbon, salmonelloz, leptospiroz, kampiylobakteriyoz, listeriyoz, yersiniyoz, toksoplazmoz, kuduz, meczup dana marazı, Q‐humması, sistiserkoz, kist hydatik, askariazis, teniazis, kriptosporidoz, trişinelloz ve sarcosporidoz üzere rahatsızlıklara neden olan virüsler vardır. Bunların düzgün temizlenmemiş sakatattan ve tam pişmemiş etten bulaşma riski nispeten ziyadedir. Mütehassıslar bu yüzden alınacak olan hayvanların hastalıklı olup olmamalarına bakılmasının değerini hatırlatıyor. Kesildikten sonra da sağlıklı ortamlarda yeterli dezenfekte edip tüketilmesi konusunda ikazda bulunuyor. 

KURBAN BAYRAMINDA ARTAN ILLETLER NELERDİR?

Makûs kolesterole bağlı artan kalp ve damar tıkanıklığı illetleri

Haddinden fazla tüketilen et bağırsak florasını azaltır.

Midenin öğütülme sürecini uzatarak mide kası ve duvarının deforme olmasına neden olur. 

Tam pişmeyen etten bulaşma ihtimali olan bruselloz ve tüberküloz üzere virüslerin vücuda yerleşme riski artar. Böylelikle eklem ve kas marazlarının yaşanma riski artar.

Ziyade tüketilen hayvansal yağ, vücudun yağ kitle orantısını artırarak kilo alma ve bölgesel kalıcı yağlara yer hazırlar.

Hadleri deforme ederek vücudun denetim mekanizmasının sağlıklı çalışmasının önüne makbul. 

Felç, yüksek tansiyon ve inme üzere rahatsızlıkların yaşanma orantısını artırır. 

KRONİK ILLETI OLANLAR DİKKAT!

Bilirkişiler kalp,böbrek, diyabet ve yüksek tansiyonu olan bireylerin bu üzere riskler bakımından daha çok tehlike altında olduğunu vurguluyor. Bu yüzden tüketmeden evvel hekimlerinden nasıl tüketmeleri konusunda tavsiye almaları gerektiğini belirtiyor. Aksi halde dönüşü olmayan sıhhat sıkıntılarına neden olabilir. Bunun tıpkı sıra bilirkişiler sağlıklı kişilerin da kesinlikle alerji testi yaptırması gerekiğini zira kimi kişilerde al ete karşı alerji vardır. Bu alerjik reaksiyon başlarda çok şiddetli belirtiler göstermez. Gelgelelim sağlıklı birinde et sonrası yaşanan baş dönmesi, mide bulantısı, cildinde kaşınma ve dökülme yaşanması ya da boğazında geçmeyen bir kaşıntı üzere belirtiler alerjiye işaret olabilir. 

KURBAN ETİ NASIL KORUMA EDİLMELİDİR?

Et tüketileceği ölçülerde küçük kesimlere ayrılarak saklanmalıdır.

Kesilen et uzun mühlet açıkta bekletilmemelidir. Zira sıcak havalardan ötürü etteki bakteriler süratle çoğalır. Ve bu bakteriler yüksek ısı da bile yok olmazlar.

Dondurulup çözülen eti tekrar dondurmak zehir orantısını artırır.

Kesilen hayvanın eti acilen tüketilmemelidir. 24 saat buzdolabında dillendirilmelidir.

Eti erken ve geç saatlerde tüketmeyiniz. Kurban etinin tüketileceği en tutarlı devir öğlen vaktidir.