• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Kimyon baharatının cilde yararları nelerdir? Her akşam sürerseniz…

  • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
    Loading...

Baharat olarak kullanılan kimyonun cilde yararları olduğunu biliyor muydunuz? Tadı harika olan kimyon akne tedavilerinden kırışıklara, kızarıklıklardan lekelere kadar bir çok cilt meselesine adeta şifa olan kimyonun bilinmeyen yararlarını mercek altına aldık. Eksperlerin yaptığı araştırmalardan derlediğimiz kimyon baharatının cilde yararları bugünkü metnimizde bulabilirsiniz.

Akdeniz Ortamı’nın gelir kapısı haline gelen kimyon, yemeklere lezzet vermek için kullanılır. birtakım yemeklerde münhasıran etli ve köfteli yemeklerde epey enfes tat veren kimyon baharatı bilirkişilerin radarına takıldı. Özelikle dermologların son yıllarda dikkatini çeken kimyonun üzerinde uzun uğraşlarla yaptıkları deneyler sonucunda hem vücuda hem de cilde bir çok yararı ortaya çıkmıştır. İçerisinde yaklaşık olarak 100’e yakın kimyasal bileşen bulunan kimyon, Roma ve eski Mısır da çeşitli illetlerin tedavisinde tercih edilmekteydi. Artık de bilirkişilerin mahsusen cilt bakımında kullanılmasını önerdiği kimyon, yaşlılık izlerinden sivilcelere kadar bir çok sıkıntıya deva olacak.

PEKALA KİMYON SUYUNUN CİLDE YARARLARI NELERDİR?

Kimyonun içerisinde bolca bulunan E vitamini sayesinde Anti Aging oluşturarak, erken yaşlanmanın önlenmesinde büyük rol oynar.

 Kusursuz cilt elde  etmeye ve  cildin sağlıklı ve meselesiz kalmasına yardımcı olan kimyon, enfeksiyonlardan ve gayrı cilt bozukluklarından koruyarak anti-mantar ve antibakteriyel özelliklere sahiptir.

– Ciltte oluşan sivilce, akne ve cilt döküntüsü üzere sorunların giderilmesinde kullanılabilir. İçerisinde bol ölçüde mahal alan fosfor cilt sorunun güzelleşmesinde tesirlidir.

– Cilde zarar veren özgür radikaller ve toksinlerin verdiği zararı azaltan kimyon, cilt maskelerine dahil edilip kullanılabilir.

KİMYON CİLDE NASIL UYGULANIR?

KIRIŞIKLIKLARA UYGUN GELEN KİMYON MASKESİ

GEREÇLER

Yarım çay kaşığı hafif ısıtılmış kimyon
Bir çay kaşığı süzme bal
Limon dilimi
Bir tutam nane, reyhan ya da fesleğen

YAPILIŞI VE UYGULANIŞI

Havanda reyhanı şıkça ezin. Balı ve ıslatılmış kimyonu da içerisine ekleyin.

Bir dilim limonu da eklendikten sonra tekrar ezmeye devam edin.

Daha sonra bu karışımın içine maden suyu ve ceviz büyüklüğünde bir buz kesimci ekleyin.

Maden suyundaki gazların arınması için 5-10 dakika bekleyin. Hazır hale gelen karışımı kırışıklık olan tüm yüzünüze sürüp 15 dakika beklettikten sonra suyla temizleyebilirsiniz.

ETİKETLER