• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Haşimato marazı nedir? Haşimatonun belirtileri nelerdir? Haşimatonun tedavisi var mı?

  • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
    Loading...

Geçtiğimiz günlerde bir söyleşiye katılan ünlü model Gigi Hadid tirodi bezlerini olumsuz etkileyen haşimato illetine yakalandığını açıkladı. Son yıllarda giderek artan haşimato marazı öbür illetlerin tesirleriyle ortaya çıkar. Birden belirti vermediği için geç teşhis edilir. Pekala Haşimato illeti nedir? Haşimatonun belirtileri nelerdir? Haşimatonun tedavisi var mı? İşte tüm soruların cevabı haberimizde…

Son yıllarda artan tiroid illetlerinden biri olan haşimato, birinci sefer 1912 yılında Japon bilim adamı Akira Haşimato tarafından keşfedildi. Illetin ismi bu yüzden Haşimato olarak kaldı. Trioid bezlerinin ziyade çalışmasından kaynaklı yaşanan bu hastalık vücudun hormon istikrarını alt üst eder. Bunun yanı sıra haşimato illetinde bağışıklık sisteminin temizlemesi gereken bakteri, mantar ve virüsler tiroid bezlerine giderek burada iltihaplanmaya neden olur. Bezlerin fonksiyonlarını olumsuz tesirler. Tahrip olan tiroidler hormon üretmez bu da hasta da önemli komplikasyonların yaşanmasına yer hazırlar. Devranla küçülen tiroid bezleri hormon yetmezliğine yol açar. Bu süreci yaşayan hastanın kan değerlerinde anti-TPO antikor yüksek çıkar. Onun dışında öteki hormon pahaları olağan görüldüğü için haşimato illeti görünür olmaz. Hastalık ilerledikçe belirtilerde bariz hale gelir. 24 yaşındaki dünyaca ünlü model Gigi Hadid geçtiğimiz günlerde bir dergiye verdiği röportajda Haşimato illetine yakalandığını ve yıllardır tedavi gördüğünü söyledi. Genç model zayıf görünümünün nedenin de bu illetten kaynaklandığını belirtti. Hadid konuşmasının devamında çok zayıfladığı için kaslarında da mesele yaşadığını söyledi. Hastalık ekseriyetle ileri yaşlarda ortaya çıksa da son vakitlerde gençlerde de görülme mümkünlüğü arttı.

HAŞİMATO MARAZININ NEDENLERİ NELERDİR?

Marazın ortaya çıkma nedenin temeli bağışıklık sisteminin vücuda alınan bakteri ve virüslere karşı artırdığı antikorların gayrı organlara münhasıran tiroid bezlerine zarar vermesidir. Ayrıyeten hormon bozukluğu aile hikayesinde bulunan bireylerde illete neden olur. Tiroid bezlerinin beslenme kaynaklı haddinden fazla ya da yavaş çalışması da hormon istikrarını alt üst eder. Hastalık sık sık hormonal dengesizlik yaşayan hatunlarda daha sık görülür. Nedeni de aylık adet devri ve östrojen hormonundaki bozukluktur. Kimi bayanlarda gebelik devrinde aniden kendini gösterir. Erkeklerde de görülür ancak erkeklerde ortaya çıkma yatkınlığı çoklukla tuz tasarrufu ve sigara içimine bağlı guatrın deforme olmasıdır. 

HAŞİMATONUN BELİRTİLERİ NELERDİR?

– Hormonal bir bozukluk yaşandığından ötürü kimi hastalar ya şiddetli kilo alır ya da şiddetli zayıflama yaşanır. 

– Vücutta hücresel bozukluk ortaya çıktığından bu durumdan en çok etkilenen cilt olur. Cilt bu süreçte şiddetli kurur.

– Bütün vücudu fonksiyonel işlevini bozduğundan hudut sistemi ve iskelet sistemi çok etkilenir. Bu da yorgunluğa ve çok hududa yol açar.

– Vücut ağrıları ve kramplar gün içinde sıklaşır.

– Sindirim sistemindeki bozukluklardan kaynaklı bağırsaklar işlevselliğini sahih noktasına getirmez. Bu da kabızlığa neden olur.

– Bağışıklık sistemi virüslere karşı çok antikor üretmesinden kaynaklı ya vücut ısısı yükselir ya da birden düşer ve üşüme başlar.

– Böbrek üstü bezlerin çalışma suratı azaldığından vücutta likit dengesizliği yaşanır.

– Kan pahaları nispeten düşük olduğundan saç dökülmeleri tırnak bozuklukları görülür.

HAŞİMATO HASTALARI NASIL BESLENMELİ?

Hastalık için rastgele bir beslenme reçetesi ya da diyet listesi yoktur. Lakin hastalık sırasında şiddetli sağlıklı ve dikkatli beslenilmeli. İyot fazlalığı tiroid bezleri olumsuz etkilediğinden tuz tüketime dikkat edilmeli. Selenyum hususu hormonal bozukluğu düzeltse bile başlı başına vücudun fonksiyonlarını düzeltmez. Bununla bir arada ilaç desteği ve tabip denetimi kıymetlidir. Ayrıyeten tiroid ilaçları alınınca yoğurt ve süt üzere besinlerden uzak durulmalı.

HAŞİMATONUN TEDAVİSİ VAR MI?

Çok ya da yavaş çalışan tiroid bezleri hormonal bozukluğa neden olduğundan klinik yardım epeyce değerlidir. Hastaların nizamlı bir halde ilaç tedavisi görmesi gerekir. Zira bozulmuş tiroid bezlerinin fonksiyonlarını düzenlemek zordur.