• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Hamilelikte çilek yemek leke yapar mı? Çileğin zararı var mı?

  • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
    Loading...

Çilek tüketiminin cinsiyet belirlediği tarafında olan görüşlerin haricinde hamilelik periyodunda çilek yemenin leke yaptığı düşünülmektedir. Hamilelik devrinde çilek yenirse bebeğin kusurlu doğabileceği sahiden sahih mu? Hamilelikte çilek yemek zararlı mı? Hamilelikte çilek tüketimi ile ilgili bilinmesi gerekenler…

Hamileliği yaz aylarına denk gelmiş ana adaylarından kimileri, kulaktan dolma malumatlarla hareket ederek çilek yeme telaşı yaşar. Zira, çilek noktalarsa doğacak olan bebeklerinin lekeli olacağını düşünürler. Bilinçsiz ve batıl inanışlar yüzünden çilek yemedikleri için bebeklerinin kimi organlarının eksik doğabileceğini bile düşünenler var. Evet hamilelikte çilek yemek hakikaten leke yapar mı? Ana adayları çilek yemeli mi?

HAMİLELİKTE ÇİLEK TÜKETİLMELİ Mİ? VALIDEYE VE BEBEĞE YARARLARI…

Vitamin ve minerallerle dolu olan yaz meyvesi yüksek besin bedellerine sahiptir. Bol lifli yapısı uzun müddet tokluk hissettirirken, hamilelik devri boyunca kilo denetimini de sağlar. Çileğin içerisindeki Folat: Bebeğin dimağ, kafatası ve omurilik gelişimini sağlarken, Potasyum: bebeğin kalp fonksiyonlarını güzelleştirir. Manganez: Fetüsün kemik gelişimine yardımcı olarak iskeleti şekillendirir. A ve E vitamini: Hamilelik periyodunda cilt sıhhatini ve sıklığını korur. C vitamini: Ana adayının kan basıncını düzenler.

GEBEYKEN ÇİLEK HANGİ FORMLARDA YENİLEBİLİR?

– Canı çilek aşeren ana adayları isterlerse çileği meyve olarak,

– Meyve suyu yahut milkshake olarak,

– Ara öğüne yoğurt arasında çilek koyularak,

– Reçel olarak çilek meyvesi tüketebilirler.

DEĞERLI NOT: Lakin, çilek alerjisi olan gebeler katiyen bu meyveden uzak durmalıdır. Aksi takdirde egzama, ishal, cilt döküntüleri, kusma, ağız ve etrafında şişme görülebilir.

HAMİLELİKTE ÇİLEK YEMEK LEKE YAPAR MI? GÜNDE NE KADAR YENMELİ?

Tek bir öğün için ortalama 200 gram kadar çilek tüketilebilir. Her şeyin aşırısı zararlı olduğu için ölçüyü kaçırmamakta yarar var.

Leke yapar mı konusuna gelecek olursak, hamilelik devrinde tüketilen besinlerin bebekte leke yapacağı tezi büsbütün asılsızdır. Denk gelenler olmuş olabilir fakat ilmî bir açıklaması yoktur.