• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Hamilelikte böbrek taşı ve kum dökme! Hamilelikte böbrek ağrısına ne âlâ gelir?

  • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
    Loading...

Hamilelikte görüldüğü devir erken doğuma sebebiyet verebilen böbrek taşı, ana adayını ve bebeğe riske atabiliyor. Evet hamilelikte böbrek taşı neden olur? Hamilelikte böbrek taşı nasıl düşürülür? Hamilelikte böbrek taşı için hangi bitkisel tahliller uygulanabilir? Böbrek sancısına ne düzgün gelir? Hamilelikte böbrek taşı ve kum dökmeyle ilgili bilinmesi gerekenler

Bebek müjdesi alan hatunların hayatlarını etkileyecek olan bu süreçlerinde ana adaylarının gerek bedensel gerek ruhsal değişimleri kendini göstermeye başlayacaktır. Hamileliğin 1.Trimester’ında yani birinci üç ayında mide bulantıları, karında sertlik ve bitkinlik üzere belirtiler oluşabilir. Hamileliğin doğal bir modülü olarak görülen belirtilerin dışında hamilelik sıhhatini riske atabilecek durumlardan bir tanesi de olağan vakitlerde da görülebilen böbrek problemleridir. Olağan devirlerde bile epey sancı verici bir durum olan bu rahatsızlık ana adayının ve bebeğin sıhhatini olumsuz tesirler. Hamilelik periyodunda de görülebilen kum dökme ve böbrek taşının tesirlerini öğrenmek için haberin detaylarını inceleyebilirsiniz! Evet hamilelikte böbrek taşı neden olur? Hamilelikte böbrek taşı ağrısına ne uygun gelir? Hamilelikte böbrek taşı nasıl anlaşılır? Hamilelikte böbrek sancısı…

HAMİLELİKTE KUM DÖKME VE BÖBREK TAŞI BELİRTİLERİ

Hamilelik periyodunda ana adayını zahmete sokan durumlardan bir tanesi de hiç elbet ki böbrek ağrılarıdır. Gebe bir hatunda idrara çıkarken yanma, karın yerinin altında ağrı, ateşlenme, kanlı idrar, uzun periyodik tıpkı konumda oturamama, kokulu ve bulanık idrar üzere durumlar ana adayında kum dökme ve böbrek taşı oluşumu üzere sorunlu durumların habercisi olabilir.

Ana adaylarının vücutlarında oluşan bu ağrıdan ötürü tevellüt sancısı ve erken veladet üzere durumlar anlaşılsa da bu durumun böbreklerdeki taş olma riski önemsenmediğinde çok önemli tehlikeler oluşabilmektedir. Böbrek taşları tedavisine geç kalınırsa ana adayının kasılmaları harekete geçebilir, devamında ise bebeğin doğması gereken devrandan çok daha evvel yani prematüre olarak yerküreye gelmesi beklenebilir.

HAMİLELİKTE BÖBREK TAŞI VE KUM DÖKMENİN NEDENLERİ

1- ZAYIF SU TÜKETİMİ

Böbrek marazları oluşmasının altında yatan en temel etken, zayıf ölçüde su tüketiminden kaynaklanır. Günlük olarak alınması gereken su ölçüsüne vücut ulaşmazsa, idrarda böbrek taşı görülmesini tetikleyecek kalsiyum ve fosfor üzere minerallerin yoğunluğu artış gösterecektir. Binaenaleyh hamilelik boyunca su tüketimine ekstra ihtimam göstermelisiniz.

2- KALSİYUM ALIMI

Hamilelik devrinde vücuda alınan ölçüsüz kalsiyum böbreklerde ağırlığa sebep olup kuma ve böbrekte taş oluşumuna yol açabilir.

3- İDRAR YOLU ENFEKSİYONU

Ana adaylarının 9 aylık sürecinde görülebilen idrar yolu enfeksiyonu böbrek taşının işaretlerinden olabilir. Bu türlü bir durumlar karşılaşıldığı devir muhakkak tabibin haberi olmalıdır.

HAMİLELİKTE BÖBREK TAŞI SANCISINA NE GÜZEL GELİR? HAMİLELİKTE KUM DÖKME…

Müdahale edilmediği takdirde sancı rahim kasılmalarını tetikleyip erken doğuma neden olabilir. Evet böbrek taşının düşmesi iççin ne yapılmalı? İşte böbrek hastalıklarına mesken tahlilleri…

– Ne kadar az likit tüketilirse taş o kadar geç düşecektir. Bu nedenle bol su içmeyi ihmal etmeyin.

– Taşların çabuk çözülmesine yardımcı olan elma sirkesinden 1-2 çay kaşığı kadarını 1 bardak suya katın ve günde 2 sefer tüketin.

– İdrar söktürücü özelliğiyle bilinen limon suyu, vücuttaki zehri dışarı atar. Yarım limonu 1 bardak suyun içine sıkıp içine bal ekleyerek karıştırın.

HAMİLELİKTE SU TÜKETİMİ NASIL OLMALI?

Başta sıhhat olmak üzere hamilelik periyodunda dikkat edilen her şeyin olumlu ya da olumsuz kesinlikle valideye ve bebeğe dönüşü olur. Bu devir içerisinde ana adaylarının sıhhati için olağan vakte nazaran daha ziyade dikkat etmesi gereken hususlardan birisi de kâfi su tüketimidir. Bu nedenle ana adayları, günlük olarak 12-13 bardak su tüketmelidir. Ama unutulmaması gereken bir husus var ki o da, çok su içmenin bulantı yaptığıdır. Bu nedenle su tüketimi gün içerisinde orantılı bir formda dağıtılmalıdır. 

Mesela spor yaptıktan sonra ya da yemek yedikten sonra biraz su içebilirsiniz. Vücudun biyolojik yapısı başlı başına su gereksinimini anlayabilecek seviyede olduğundan ötürü su tüketmeniz gereken noktalarda size susuzluk belirtisi verecektir.