• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Glutatyon unsurunun vücuda tesirleri nelerdir? Hangi besinlerde bulunur?

  • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
    Loading...

Glutatyon isimli hususun ne işe yaradığını biliyor musunuz? Pekala glutatyonun insan sıhhatine ne üzere yararları nelerdir? Hangi besinlerde glutatyon hususu bulunur? Merak edilen glutatyon hususu hakkında her şeyi sizler için derledik. Vücuttaki hücreleri yenileyen glutatyon, eksildiğinde kansere bile neden olabilir. Haberimizin detayında glutatyon hususuna dair bilinmeyenleri araştırdık.

Vücudun kollajen üzere doğal yolla ürettiği hususlardan biri olan glutatyon devranla üretimi azalır. Bu da çevresel faktörlerinde tesiri ile toksinlerin artıp glutatyonun büsbütün azalmasına neden olur. Glutatyon azaldıkça vücuttaki birtakım mekanizmalarda bulunan hür radikalli unsurlar çoğalmaya başlar. Bu unsurlarda vakitle sair organlara zarar verir ve önemli illetlerin yaşanmasına sebep olur. En önemli boyutu ise kansere neden olabilir. Güçlü bir antioksidan hususu olan glutatyon, hücrelerin yenilenmesini destekler. Adeta vücudu müdafaa vazifesi olan glutatyon unsuru, demir emiliminin vücutta yanlışsız bir biçimde dağılmasını da sağlar. Vakitle çeşitli sebeplerden ötürü ölen ya da önemli deforme olan hücrelerin birikmesini önler. Hücre yenilenme döngüsünün hızlanmasına taban hazırlar. Hücrelerin DNA sentezini ve gelişimini destekleyerek vücut içindeki hücrelerin asit nispetlerinin döngüsünü korur. Tabiattaki bütün canlıların olmazsa olmazı olan glutatyon unsuru birebir devranda insan sıhhati açısından büyük bir ehemmiyet taşır. Bilirkişiler glutatyon hususunun kimi besinlerle alınması gerektiğini vurguluyor.

GLUTATYONUN VÜCUDA TESIRLERI?

Glutatyon unsuru gerilime neden olan unsurların vücutta yok olmasını destekler.

Ayrıyeten karaciğerin vücuttan atması gereken yağ nispetinin vücutta depolanmasını önleyerek kuvvete çevirir.

Vücudun bağışıklığının gücünü artırarak kanserli hücrelerin azalmasını sağlar.

Birebir hengamda kimi besinlerle vücuda giren toksinleri idrar ya da dışkılama kanallarına göndererek, bunların zarar nispetlerini azaltır. 

Bilhassa kemoterapi gören hastaların vücudunda bulunması gereken glutatyon hususu bu tedavi sırasında vücuda giren ışınların hasar nispetlerini sıfıra indirir.

Kandaki şeker orantısını düzenleyerek hem böbrek hem de şeker illetlerini önler.

Damarların tıkanmasını ve daralmasını önleyen tesirli unsurların başında gelir. Böylelikle kalp illetlerinin yaşanma riskini azaltır.

HANGİ BESİNLERDE BULUNUR ?

Sık sık yaşanan marazların yanı sıra kronik yaşanan marazların nedenlerini azaltmada tesirli olan bu unsur adeta vücudun olmazsa olmazıdır. Bu yüzden bu besinlerden yeteri ölçüde tüketerek vücudun direncini artırmak gerekir. 

Tabiatta bulunan glutatyon hususu bakımından en güçlü besin deve dikenidir. Mahsusen vücuttaki glutayon seviyesini artıran devedikeni tüm toksinlerin kolaylıkla atılmasını da destekler. Bozuk fonksiyonların düzenlenmesini sağlar. 

Peynirde yüksek nispette bulunan whey proteini de glutatyon unsurunun artmasında tesirli olur. Başkaca bu unsur bağışıklığı güçlendirerek vücudu hastalıklı hücrelere karşı daha dirençli hale getirir.

İnsan vücudu en az sülfür amino asidi hususunu almada zayıftır. Bu da kişilerin hastalanma orantısını artırmıştır. Bilhassa son yıllarda artan kanserin nedenini de mütehassıslar bu eksikliğe bağlar. Zira vücutta sülfür amino asidin azalması glutatyon maddesininde düşmesine sebep olur. Mütehassıslar bu yüzden günlük beslenme de kesinlikle yeşil sebzelerin tüketilmesi gerektiğinin altını çiziyor. Zira Roka, brokoli, lahana, lahana, hardal otu ve şalgan üzere besinlerin temel taşı sülfür amino asit doğal olarak da glutatyon oluşturur.

Selenyum da ilerleyen yaşlarda azalan hususlar arasında taraf alır. Bunun akabinde glutatyon hususunun orantısında da düşme yaşanır. Bu yüzden eksperler hindi eti, yumurta, mantar ve tavuk eti üzere besinlerde bulunan selenyumdan alınması için bu besinlerin nizamlı tüketilmesi gerektiğini öneriyor.

Ayrıyeten A, E ve C, vitaminleri bakımından güçlü olan besinlerin yanı sıra dana ciğeri üzere besinlerinde tüketilmesinde yarar var.