• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Evlatlar tuvalet paklığını nasıl yapmalı?

  • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
    Loading...

Tuvalet eğitimine başlayan çocuklarda tuvalet sonrası ariliği anlatırken nelere dikkat etmeniz gerektiğini sizler için derledik. Tuvalet eğitimini evladınıza iğrendirmeden anlatmanın püf noktaları…

Bebeklikten çocukluğa geçiş evresindeki en değerli basamaklardan birisi de hiç elbet ki tuvalet eğitimidir. Validelerin ”Bezden kurtuluş” olarak baktığı tuvalet eğitimi sürecinde, kesin olarak şu yaşa gelindiğinde bezi bırakmaları gerekir diye bir düstur yoktur. Evladın tuvaletini yapabilmesi için gerekli olan bilişsel, fizikî ve çevre becerilerin gelişmeye başladığı 15-18. aylarda ”Çocuğun kendini hazır hissetmesi” kilit noktadır. Valideler evlatlarının artık beze muhtaçlık olmadıklarını düşünüyorsa ve evlatlar da bunun için kendilerini hazır hissetmeye başlamışsa, bez kullanmayı bırakıp tuvalet eğitimine başlatmakta yarar vardır. Günümüzdeki kimi valideler bezden bir an evvel kurtulmak için evlatlarını erken yaşta tuvalet eğitimine hazırlamak isteyebilir. Gelgelelim bu esnada dikkat edilmesi gereken değerli bir mevzu var ki o da evladın bez bırakma potansiyelidir. Pekala bezin çıkarılması için hangi özellikler evlatta bulunmalı?

EVLADIN TUVALET EĞİTİMİNE HAZIR OLDUĞU NASIL ANLAŞILIR?

Tuvaletini tutma, erteleme kapasitesinin olması gerekir. Bu nedenle siz ebeveyni olarak evladınızın tuvaletini ne kadar tutabildiğini gözlemlemelisiniz. Gözlem sırasında evlada daima sorarak değil, gözlem yoluyla denetim ederek sağlayabilirsiniz.

TUVALET SONRASI AKLIK EĞİTİMİ NASIL OLMALI?

Evladın tuvalete alışma sürecinde valideler, evlatların altının temizlenmesi gerektiği konusunda ikazda bulunurlar. Burada dikkat edilmesi gereken ana unsur, ölçüyü kaçıracak halde pisliğin ‘iğrençliğini’ vurgulayan söz ve davranışlardan uzak durmak olacaktır.

İstemdışı yapılan surat sözleri, laf ve davranışlar Obsesif-kompulsif bozukluğa meyilli yani takıntılı evlatların tuvaletten iğrenmesine sebep olabilir. Binaenaleyh bunu yapmak bölgesine mikroplu olduğunu bu yüzden de el bulaştırmamak gerektiğini açıklamak daha sahih bir davranış olacaktır.

Tuvaletten iğrendirilmiş evlatlar çevre hayatlarında büyük zorluklar çekerler. Herkesin girdiği tuvaletlere girmek istemezler ve sabahtan akşama kadar bile olsa tuvaletlerini tutmayı tercih ederler.

Tuvaleti tutmak ise mesane denetiminin bozulmasına, önemli kabızlıklara ve idrar yolu enfeksiyonlarını bile beraberinde getirebilir. Bu türlü bir meseleyle karşılaşmamak için abartılı cümleler kullanmak mekanına vücudunu temizlemesi gerektiğinin üzerinde durarak hijyenik olmanın değerini lisana getirebilirsiniz.

ETİKETLER