• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Egzama nedir? Egzama en kolay nasıl makbul? Kolonya el egzamasına neden olur mu?

  • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
    Loading...

Koronavis vakalarının Türkiye’de arttığı şu günlerde elleri hijyenik hale getirmek için kullanılan kolonya ve dezenfektanlar ellerin parçalanmasına velev alerjik reaksiyonlar oluşmasına neden oluyor. Evet bu durumu ortadan kaldırmak için ne yapılır? Cildi tahriş olanlar ne yapmalı? İşte adım adım teknikler:

Çin’in Vuhan kentinde başlayan koronavirüs 11 Mart itibari ile Türkiye’ye geldi. Sıhhat Bakanlığı’nın açıkladığı datalara nazaran 9 kişinin hayatını kaybetti,  yapılan testlerin olumlu çıkmasıyla koronavirüs vakası 670’e çıktı. Hal bu türlü iken vatandaşlar hem mesken hem el aklığına hayli ihtimam gösteriyor. Bilirkişilerin da sık sık uyardığı el aklığı konusunda kolonyalar satış rekorları kırmaya da devam ediyor. Gelgelelim gün içerisinde hem dezenfekten ve kolonya kullanmak hem de elleri sık sık yıkamak egzama ve beraberinde tahrişe neden oluyor. Oluşan bu tahrişleri hakikat adımları izleyerek yok edebilir, birebir devranda daha bakımlı ellere kavuşabilirsiniz. Evet lakin nasıl? Kolonyadan ve dezenfektan ötürü tahriş olan elleri kısa müddette sağlıklı hale getirmenin yolları haberimizin detaylarında:

 

Kolonya, ıslak mendil, alkol ve sabun üzere deriyi kurutan eserlerin egzamayı tetikliyor. Gün geçtikçe tasarrufu artan bu eserlerden ötürü rastgele bir egzamayla karşılaşmamak için kesinlikle nemlendirici kullanmalısınız. Dışarıyla temas etmediğiniz sürece ellerinizin yemek hazırlamadan ve yemeden evvel ile sonra, tuvalete girmeden evvel ve tuvaletten çıktıktan sonra yıkanmasının ehliyetli olacağını vurgulayan bilirkişiler, dışarıyla temas durumundaysa sık sık dezenfekte edilmesi gerektiğini lisana getiriyor. El yıkarken olağan bir sabun kullanılarak bileklerin, sırt ve parmak aralarının, avuç içlerinin, tırnakların kenar ve uçlarının en az 20 saniye ovalanması gerektiğini söyleyen bilirkişiler, bu süreçte antibakteriyel içerikli sabunların kullanılmasına da muhtaçlık olmadığını vurguladı. 

VAZELİN KULLANMALISINIZ

Egzama ve sedef hastaları el, yüz ve vücut temizliklerinden sonra deri bariyerini güçlendirici, yumuşatıcı ve nemlendirici vazelin üzere eserler kullanmalısınız.  Kıyafetlerini sabun tozuyla yüksek kademede yıkayıp, âlâ durulamalılar. Yumuşatıcı olarak hassas ciltlere hususî eserleri tercih etmelidir. Kolonya, ıslak mendil, alkol ve sabun üzere deriyi kurutan eserleri çok sık kullanmamalısınız. 

EGZAMA NEDİR?

Egzama, devletimizde çok yaygın olarak görülen, farklı tipleri olan yaygın kaşıntılı bir cilt rahatsızlığıdır. Tıp literatüründe “atopik dermatit” olarak bilinen egzama, deride oluşan iltihap olarak da bilinir. Birçok nedenden ötürü herkeste görülebilen bu illetin kesin nedeni tam olarak kanıtlanmamıştır. Egzamaya yol açan birden çokça etken olduğu üzere egzamanın da birçok çeşidi bulunmaktadır. Egzama belirtileri, çeşitlerine nazaran değişiklik gösterebilmektedir. Deriden tırnağa, genital yerden ağız içi dahil olmak üzere egzama cinsini vücudun her ortamında görmemiz mümkündür. Kendisini çeşitli belirtilerle gösteren egzama kızarıklık, kaşıntı, cildin su toplaması, kuruması ve gerginleşerek çatlaması üzere durumlar da belirtiler arasındadır. 

EVET EGZAMANIN ASIL BELİRTİLERİ NELERDİR?

En yaygın belirtisi deride su dolu kabarcıklar ve kabuklanma olan egzama, gece şiddetlenen ve uykudan uyandırma seviyesine gelen kaşıntılara da yol açabilir. Erken teşhis sonucunda kısa vadede tedavi edilebilen egzama kalın kabuk formunda de kendini gösterebilir. Cildinizin ya da vücudunuzun rastgele bir nahiyesinde bu belirtilerden biri ile karşılaştığınızda kesinlikle mütehassısa müracaatınızda yarar var.

(ATOPİK DERMATİT) EGZAMA NEDEN OLUR?

Egzama şahıslarda sonradan ortaya çıkan, rastgele bulaşıcılığı olmayan bir cilt sorunudur. En sık karşılaşan şahıslar ise mesken hanımlarının haddinden fazla deterjan tasarrufu sonrasında ellerinin çatlayarak kurumasıdır. Bir gayrısı ise saç boyası ya da bilinçsiz bakım eseri tasarrufundan ötürü saç egzamasıyla müsabakanız mümkündür. 

EGZAMAYA NE DÜZGÜN GELİR?

Egzamayı rahatlatmanın en yeterli yollarından biri sık sık havalandırmaktır. Bunun dışında mutlaka kaşımamalı ve banyo sıklığını mevsim değişikliğine nazaran ayarlamalıdır. Sert lifler ve keseler kullanılmamalı, çok sıcak suyla banyo yapılmamalıdır. Kışın yünlü giysiler direkt cilde temas ettirilmeden penye ya da içlik üzerine giyilmelidir. Yünlü, polar halı ve battaniye üzere toz çeken eşyalar bilhassa yatak odasından uzak tutulmalıdır.

KONUTTA EGZAMAYA TAHLIL TEKLIFLERI

YULAF TOZU

Vücudunuzdaki kaşıntı ve acıyı azaltmak için küveti ılık suyla doldurun ve içine iki bardak yulaf tozu dökün. Bu suyun içinde 15-20 dakika durduktan sonra çıkın ve uygunca kurulanın.

SALATALIK

İçerşinde bol vitamin ve mineral bulunduran salatalık sayesinde egzama tedavisinde kullanabilirsiniz. Bunun için dilimlere böldüğünüz salatalığı buz dolu bir kap içinde bir saat bekletin. Akabinde suyu süzerek salatalık dilimlerini egzama olan kesime uygulayın.

ZERDEÇAL

Zerdeçal baharatı içinde mahal alan kürkimin, iltihap ve bakteri önleyici özelliğe sahiptir. Bundan faydalanmak için yarım çay kaşığı zerdeçala macun kıvamına gelene kadar süt ekleyin. Bu macunu kaşıntı ve kızarıklıklar olan ortamlara günde 2 sefer sürebilirsiniz.