• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Domatesin çürümesi nasıl önlenir? Domates güvesi nasıl önlenir?

  • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
    Loading...

Domates güvesi domateslerin en çok maruz kaldıkları problemlerdir. Bilhassa mevsim değişiklerinde sistemli bir bakıma gereksinim duymaktadırlar. Aksi halde tatları yenmeyecek acılıkta olup hem kendilerine hem de size zarar verebilir ve çabuk çürümeye başlarlar. Evet, domates güvesi nasıl önlenir? Domatesin çürümesi nasıl engellenir? İşte, karşılıklar…

Domates güvesi bilhassa Ege ve Akdeniz ortamlarında çok çokça görülmekte ve gün geçtikçe bu ortamlardaki domates güvesi artmakta ve yaygınlaşmaktadır. Neredeyse 1 yıl içerisinde gerçekleşen bu yaygınlaşmanın domateslerin kökenine varan zararlar verdiği gözlenmektedir. Market, pazar, manav üzere noktalardan aldığınız domatesler, çabuk bozulmaktadır. Bunun nedeni saklama usulünü yanlış yapmanız yahut yapısının deforme olmasından kaynaklı olabilir. Evet, domates güvesinden kurtulmanın yolları nelerdir? Domatesi en yeterli saklama koşulları nelerdir? Domatesin çabuk çürümesi nasıl engellenmektedir? Tahlil yolları nelerdir? Merak ettiğiniz karşılıklar için haberimizin içeriğine göz atınız…

DOMATESİN ÇÜRÜMESİ NASIL ENGELLENİR?

Market, pazar, manav üzere yanlardan aldığınız domateslerin, çürümesini önlemek için koparılan saplarının olduğu kısımları aşağıya gelecek biçimde bekletiniz. Bu sayede nem ve hava girişi engellenir ve domatesin çürümesi önlenmektedir.
Oda sıcaklığında bekletilen domatesler de buzdolabında saklanan domateslere orantıyla daha uzun vade dayanmaktadır.

DOMATES GÜVESİNE TAHLIL YOLLARI

Domatesleri kullanmayıp kaldırdığınız kutu, sepet yahut kiler üzere ortamlarda koruma ederken kesinlikle üstlere güve kovan sprey sıkınız. Domatesleri yemeden evvel bol suyla yıkamayı unutmayınız.

– Domates güvesi (tuta) için feromon tuzağını kurunuz. Bir feromon kapsülünün tesiri 6 hafta sürmektedir. O nedenle her 6 ayda bir mekanına yenisi alınız.

Su tuzağı sayesinde de domates güvelerini yakalayabilirsiniz. 40-60 cm’lik su dolu kapların içerisine birkaç damla bulaşık deterjanı damlatınız. Kenarlarına, feromon kapsülleri koyunuz. Feromona gelen güveler suya düşerek ölmektedir.

 Çatı biçiminde delta tuzaklar kurunuz. Taban kısmına yapışkan levha yerleştiriniz ve üzerine feromon kapsülü koyunuz. Feromona gelen zaralılar yapışkan levhaya yapışacaktır.

Feromon tuzağını google’da aratarak, ilgili internet alışveriş sitesi sahifelerinden tedarik edebilirsiniz.

ETİKETLER