• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Domatesin cilde yararları nelerdir? Domates maskesi nasıl yapılır?

  • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
    Loading...

Domates, yaz kış sofralardan eksik olmayan bilhassa de kahvaltıların vazgeçilmezi bir besindir. Yüksek nispette C ve E vitamini içeren domates, eksperlerin araştırma konusu haline getirdi. Araştırma sonucunda domatesin cilde bilinmeyen yararları ortaya çıktı. Pekala domatesin cilde yararları nelerdir? Domates cilde nasıl uygulanır? Gelin birlikte inceleyelim…

Her türlü yemeğin içinde, yanında ve velev tek başına en çokça tükettiğimiz sebzelerden biri olan domates, cilde birbirinden inanılmaz yararlar sağlıyor. Hücre yenilenmesine yardımcı olan domates, aynı devranda kansere karşı müdafaa sağlayan sebzelerin başında mahal alır. Çoğu hengam mutfaktaki tasarrufuna değinilen ve öbür yararlarından bahsedilmeyen domatesin yararları umumi sıhhatimizin yanı sıra cildimize de pek çok yararı bulunuyor. Mütehassısların yaptığı araştırmalar sonucunda doğal bir yaşlanma geciktirici olan E vitamini de domateste bolca bulunduğu ortaya konulmuştur. Cildinizdeki lekelerin giderilmesini istiyor hem de bakım yapmak istiyorsanız kozmetik eserleri tercih etmek yanına domatesi kullanabilirsiniz.

Cildimize kullandığımız kalitesiz kozmetik eserler, gözeneklerin kirle dolması ve gereğince temizlenmemesi sonucunda ve velev bazen kalıtımsal olarak yüzümüzde büyük gözenekler oluşur. Bu gözeneklerin küçülmesini sağlamak için hanede çok yalın bir pratik yapabilirsiniz. Bir çorba kaşığı taze domates suyunun içine bir kaç damla limon sıkın. Hazırladığınız bu karışımı pamuk kullanarak yüzünüze yuvarlak hareketlerle sürün. Bir müddet beklettikten sonra yüzünüzü bolca suyla yıkayın. Bu süreç yüzünüzde oluşan gözeneklerin sıkılaşmasını sağlayacaktır.

Sivilcelerle baş etmeye çalışanlara müjde! Domatesler cildi temizleyerek sivilce oluşumunu en aza indirirken mevcut sivilcelerin daha kısa vadede güzelleşmesine yardımcı olur. Domatesin içinde bulunan A, C ve K vitaminleri aknelerden kurtulmanıza yardımcı olur. Bunun için bir domatesi püre haline getirin ve aknelerin üstüne uygulayın. Yarım saat kadar yüzünüzde beklettikten sonra yüzünüzü suyla durulayın. Hazırlayacağınız domates püresinin içine salatalık suyu ekleyerek sivilcelerin geçmesini hızlandırabilirsiniz.

Cildinizi nemlendirmek için doğal bir şey arıyorsanız domates ile aloe verayı karıştırabilirsiniz. Bu karışımı hazırladıktan sonra yüzünüze sürmeden evvel cildinizin küçük bir nahiyesinde deneyerek vücudunuzun bir alerjik reaksiyon (kızarıklık, kaşıntı, kabarma vb.) verip vermediğini görebilirsiniz. Şayet rastgele bir mesele yoksa, yüzünüze uyguladığınız bakım sonrasında bir vade bekleyip sonra yüzünüzü durulayın.

ETİKETLER