• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Canan Karatay’dan kavun ve karpuz tüketenlere uyarı!

  • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
    Loading...

Yaptığı açıklamalarla ezberbozan İç Illetleri ve Kardiyoloji Bilirkişisi Prof. Dr. Canan Karatay, margarin üzere trans yağların kanser riskini arttırdığını açıkladı.

Dün televizyon kanalına konuk olan İç Illetleri ve Kardiyoloji Bilirkişisi Prof. Dr. Canan Karatay, marazların artmasına tabiplerin genetik açıklamalarına karşılık şaşırtan açıklamalar yaparak, her illetin genetik olmadığını söyledi.

Birtakım illetlerin çevresel olduğunu, yanlış beslenme alışkanlıklarından kaynaklandığını belirten Karatay, lakin birçok kişinin bunu bilmediğini kaydetti.

KAVUN VE KARPUZA DİKKAT!

“Şekerli, gazlı içecekler çok tehlikeli. Hepsinin içinde maatteessüf bilhassa meyveli olanlarda, bromür (kimyasal bileşen) denilen bir zehir var. Bütün vücutta bu marazları başlatan da bromür. Bunun insan vücudunda noktası yok. Kavun, karpuzlar çıkmaya başladığında hastalarımın ürik asitleri yükseliyor. Bu yüzden her şeyin aşırısı zararlı olduğu üzere kavun, karpuz tüketimine de dikkat edilmelidir. Çok bilinenin bilakis al et, yumurta, kuru fasulye yahut protein ürik asidi yükseltmez. ‘Yerseniz kurtlu elma yiyin’ diyorum. Kurdu yemeden elmayı yesinler.”

İki türlü yağın hastalık yaptığını belirten Karatay, bu yağlardan uzak durulması gerektiğinin altını çizerek, şöyle devam etti:

“Margarinler tehlikelidir. Margarinler 1950’den sonra Türk milletine arz edildikten sonra kalp marazları, kanser marazları artmıştır zira margarinlerde trans yağları vardır. Başkaca doğal dediğimiz yağlarla kızartma yaparsak, çok ısıtırsak da orada da trans yağ meydana gelir.”

ETİKETLER