• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Bebekler neden mis üzere şık kokar? Evlat kokusu cennet kokusu yönetici?

  • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
    Loading...

Misler üzere kokan yeni doğan bebeklerdeki bu kokunun cennet kokusu ile eş kıymet olduğuna yönelik fikirler mevcuttur. Pekala evlat kokusu sahiden cennet kokusu üzere midir? Yeni doğan bebekler neden hoş kokar? Bebeklerdeki hoş kokunun sırrı nedir? Bebeklerin hoş kokmasının ilmî açıklaması…

Yeni doğan bebekler yerküreye geldikleri birinci anlarında minicik vücuduyla bizleri ne kadar mest etse de bir de yanlarına yaklaştığımızda buram buram kokan bir sıklıkları vardır. Gündelik yaşantımız içerisinde ‘Cennet kokusu’ olarak da söz ettiğimiz bebek kokusu, kalıplaşan bir çeşit deyim üzere kullanılabilir. Yumuşacık vücutları ve küçücük imajlarıyla adeta bir şirinlik abidesi olan yeni doğan bebeklerin bu kadar şık kokmasının nedeni pek çok kişi tarafından merak edilmektedir. Bilirkişilerin bebeklerdeki şık koku sırlarıyla ilgili üzerine çalıştıkları datalarda ortaya çıkan ilmî doneler, merak edilen sorulara bir çeşit karşılık niteliğinde olabilir. Bebeklerdeki hoş kokunun sırrı bir yana cennet kokusu ile münasebetinin sahiden var olup olmadığı da munfasıl bir merak mevzusudur. Yeni doğan bebeklerin mis üzere şık kokmalarının sırrını gelin daima birlikte inceleyelim…

YENİ DOĞAN BEBEKLER NEDEN HOŞ KOKAR?

Hafif tatlı bir koku eşliğinde duru ve berrak bir hissiyat getiren yenidoğan kokusu, ilmî açıdan bakıldığında kimi neticeler ortaya çıkmıştır. Sebebinin bebeklerdeki kıl dibindeki salgı bezlerinden alakalı olduğu görülmektedir. Bilhassa baş kısmında ve yüz kısmında daha faal çalışan salgı bezlerinden yayılan koku bebeklerdeki mis kokuyu ortaya çıkarmaktadır.

Dışarıdan ek besin almayıp ana sütü ile beslenen ve şimdi tam gelişmeyen ter bezlerinde saklanan bu koku, bebeklerde sıcakta kalsa dahi bezler gereğince gelişmediği için hiç berbat koku çıkarmaz.

BEBEKLERİN KOKUSU CENNET KOKUSU YÖNETICI?

CENNET KOKUSU DUYULUR MU?

Sevgili Peygamber Efendimiz (SAV) hadis-i şerifinde, “Evlad kokusu, Cennet kokusudur. Evlad yerkürede parıltı, ahirette sürurdur.” buyurulmuştur. (Câmiü’s-Sağîr, 2/2285) buyurmaktadır. Evlatları severken ‘gözümün nuru’ ya da ‘cennet kokusu’ olarak hitaplarda bulunduğu bilinen Peygamberimizin (SAV)’in “Her öpücük için cennette beş yüz yıllık uzaklığı olan bir radde verilir” rivayetinin de kimi diyaneti kaynaklarda geçtiği öne sürülmektedir.

BEBEKLERDEKİ HOŞ KOKUNUN SIRRI ORTAYA ÇIKTI! 

Farklı bir teoriye nazaran, yeni doğan bebeklerin mis üzere şık kokmalarının bir gayrı sebebi, hamilelik devrinde bebeğin vücudunu tamamıyla kaplayan, çoğunlukla saç diplerinde ortaya çıkan beyaz ile sarı renk arasında “vernix caseosa” tabakasından kaynaklanır. Birinci yıkamada bile büsbütün kurtulunabilen bu tabakada deriye sinen kokunun büsbütün alınamaz hale gelmesi haftaları bulabiliyor.

ANALAR EVLATLARININ KOKUSUNU NEDEN UNUTMAZ?

Yapılan çalışmalardan elde edilen haberlere nazaran, her bebeğin kendine has olan kokusu ilerleyen devirlerde kaybolsa bile yıllar sonra valideleri tarafından hatırlanabiliyor. O kimse yetişkinlik periyoduna ulaşsa daha bebekliğinden kelam edilince ana tıpkı bebeğini kucağına aldığı birinci anlardaki üzere kokusunu burnuna getirebilir.

Bu durumun nedeninin ise ana ile bebeğin süratli ve inançlı bağlanmasından kaynaklandığı düşünülüyor. Bebeğin kokusu validenin dimağında dopamin ve memnunluk hormonlarının salgılanmasını arttırıyor.