• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Bebekler için kolay pirinç unlu mama tarifi! Meskende bebek muhallebisi imalatı

  • 1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
    Loading...

Bebeği olan her validenin bildiği ve pratik bir halde yaptığı pirinç unu mamasının en pratik tanımı ile hem devirden tasarruf edebilir hem de bebeğiniz için lezzetli mi lezzetli bir mama hazırlayabilirsiniz. Ek besin devri için mama tanımları neler? Bebek muhallebisi nasıl yapılır? Bebeklere ne yedirilmeli? Hanede pratik ve kolay muhallebi nasıl yapılır? Bebekler için doyurucu ve kolay pirinç unlu mama tanımı…

Konutta validelerin bebeklerinin karnını doyurmak için pişirdikleri muhallebiler, hem pratik hem de lezzetli olması nedeniyle sıklıkla tercih edilen yiyecekler arasındadır. Yalnızca sütle olduğu üzere sade olarak da pişirilebilen muhallebilere nazaran muzlu, irmikli, ana sütlü, pekmezli, bisküvili, devam mamalı ve meyveli muhallebiler de ek besin periyodundaki bebekler için alternatif seçeneklerdir. Doyurucu özelliğiyle birlikte vitamin, mineral üzere kimi besin kıymetlerini içeren gereçlerden yapılan muhallebilerin bebeğin damak zevkine makul olması kıymetli bir ölçüdür. Ek azık periyoduna başlayan validelerin mahsusen de akşam öğünlerinde tükettikleri pirinç unu mamaları karbonhidrat yüklü bir besindir. Kilo meselesi yaşayan bebeklerde ülkü bir yüke ulaşmaları için hekimler tarafından önerilebilen pirinç unu maması sırf doyurucu olması nedeniyle tercih edilebilir. Lakin, burada dikkat edilmesi gereken kıymetli bir nokta var. O da çoka kaçıldığı vakit bebeklerde obezite riskini arttırabileceği sıkıntısıdır. Ana sütü alan bebekler altıncı ayın ahir kendini ek azığa hazır olduğunu hissettiren işaretleri göz önüne serdiğinde, analar yavaş yavaş ek besin sürecini başlatabilir. Ek azık periyodu ile ilgili bebekler için pek çok teklif sunulurken hazırlanacak olan besinlerin bebeğin damak tadına tutarlılığı ve besleyiciliği bakımından nispeten mühim bir bahistir. Altıncı ayını doldurduktan sonra ek besine başlatılan bebeklerde yalnızca 1 öğün tercih edilebilir. 9-12 aylık devirden sonra ek besine alışan bebeklerde öğün sayısı 3’e çıkartılabilir. Evet pirinç unu ile mama nasıl yapılır? Pirinç unu mama tanımı nedir? İşte detaylar…

BEBEK MUHALLEBİSİ YARARLI MI? NEDEN BEBEK MUHALLEBİSİ?

Mahsusen de birinci kere ana olan bir bayanın emzirme periyodundan sonra bebeğini bekleyen ek besin sürecini nasıl en âlâ geçirebileceğini düşünmesi olağandır. Hangi azıktan başlamak gerektiğini ve öğün aralarında bebeğe ne kadar mama verilmesi gerektiği üzere birtakım temel malumatların bilinmesi gerekir. Ek azık devrinde muhallebinin bu kadar çok tercih edilmesinin sebebini ise şu hususlarla sıralayabiliriz:

-Kıvamı bebeğin damağına en münasip olması özelliğiyle kolay yedirilebilir.

-Çok süratli ve kolay sindirilebilir, bebekte rahatsızlık hissi uyandırmaz.

-Kolik meselesine yol açmaz.

-Farklı tanımları ile bebeğin sıkılmadan beslenmesine devam etmesi sağlanabilir.

-Alerji mümkünlüğü düşük. (Bebeğin gelişim ayına müsait besinler tercih edilmeli!)

BEBEK MUHALLEBİSİNE NE DEVIR BAŞLANIR? BEBEKLERE MUHALLEBİ NE KADAR VERİLMELİ?

Emzirme devrindeki ananın sütü bolsa ve bebeğin kilo alımı alışılagelmiş bir biçimde ilerlerse birinci altı aylık periyotta ana sütünden farklı bir şey önerilmez. Ek azık ehemmiyetine girileceği hengamda önerilen birinci besin bebek muhallebisidir. Muhallebinin ölçüsünü birinci gün 1 çay kaşığı, 2.gün 1 tatlı kaşığı, 3. gün de ½ çay bardağı olarak verilmesi tavsiye edilebilir. Birinci 3 günde farklı azık denemeyin. Rastgele bir aksilikte gıdayı bırakıp evlat hekimine malumat ver.

YENİ DOĞAN BEBEĞE HANGİ MAMALAR VERİLEBİLİR? BEBEK MAMASI ÇEŞİTLERİ

Birinci altı aydan sonra birtakım analar bebeklerini emzirmelerinin yanı sıra ek besinlere alışması için ya da farklı nedenlerden ötürü mama takviyesi almaya başlar. Pekala, yeni doğan bir bebek için hangi çeşit mamalar tercih edilmeli?

– İNEK SÜTÜ BAZLI MAMALAR

Ana sütüne olan benzerliğiyle bilinen inek sütü, bebeklerin gelişimi açısından hayli yararlıdır. Besin istikrarı ve kolay sindirim için önerilen bir mama çeşididir. Lakin, bebeğinizin inek sütüne alerjisi varsa bu cins mamaları tercih etmemelisiniz.

– SOYA BAZLI MAMALAR

Hayvansal besinleri bebeğinize yedirmek istemiyorsanız bu tıp mamaları tercih edebilirsiniz. Başkaca bebeğinizin inek sütündeki laktoza ve proteine alerjisi olduğu durumda soya bazlı mamalar verebilirsiniz. Lakin ne olur ne olmaz diye alerji riskinin olmadığından emin olmalısınız.

– PROTEİN HİDROLİZATLI MAMALAR

Yukarıda bahsedilen iki mama çeşidine alerjisi olan bebekler için ülkü bir mama cinsidir. Bu mamanın alerjik reaksiyon gösterme ihtimali başkalarına nazaran daha azdır.

BEBEK MUHALLEBİSİ NASIL YAPILIR? BEBEKLER İÇİN SU MUHALLEBİSİ IMALATI

İRMİKLİ BEBEK MUHALLEBİSİ

Gereçler:

1 çorba kaşığı irmik
1 çorba kaşığı pirinç unu
1 su bardağı su

Yapılışı:

Su ile karıştıracağınız pirinç unu ile irmiği kısık ateşte koyu renk ortama kadar karıştırarak pişirin. Biraz ılık olduktan sonra dilerseniz meyve ekleyebilirsiniz. Soğuyunca servis edilir.

ARI MAMA KİLO ALDIRIR MI? ARI MAMA NE DEVIR VERİLİR? ARI PİRİNÇ UNU YAPILIŞI

Ek besin devrine geçişte validelerin devamlı olarak pişirmeye hazır olduğu pirinç unu mamalarının içerisinde bebek için yararlı hiçbir besin kaynağı yoktur. Pirinç unu mamasına nazaran daha tercih edilebilir bir mama markası olan arı pirinç unu, bilinenlere nazaran daha zararsız ve 12 vitamini içinde bulundurmaktadır. Helal sertifikası olan arı pirinç unu maması pişirdikten 1 saat sonra tüketilmelidir. Pekala arı mama nasıl hazırlanır? İşte yapılışı…

MESKENDE ARI MAMA NASIL YAPILIR? ARI PİRİNÇ UNU MAMASI TANIMI:

Cezvede suyu kaynattıktan sonra arı pirinç ununu ekleyip kaynatma uygulayın. Ilıklaştıktan sonra bebeğinize kolaylıkla yedirebileceğiniz arı pirinç unu mamasının tatlanması için sakın şeker kullanmayınız. Rastgele bir alerjik riske karşılık hekim onayı almadan arı mama tüketmemenizi öneririz.

PİRİNÇ UNU MAMASI NASIL YAPILIR? PİRİNÇ UNUNDAN MAMA TANIMI

PİRİNÇ UNU MAMA TANIMI

Materyaller:

Bebek muhallebisi
2 çorba kaşığı tam pirinç unu
2/3 su bardağı su
1/3 su bardağı ana sütü yahut hazırlanmış formül mama

Hazırlanışı:

Oda sıcaklığındaki pirinç unuyla bir arada nezih bir kaba koyun. Orta ısıdaki ateşte karıştırarak pişirin. Fokurdamaya başlayınca altını kısıp 5-8 dakika daha pişirin.
Ocağın altını kapattıktan sonra ana sütü yahut su ile hazırladığınız formül sütü karışıma ek ederek şıkça yedirin.

YALNIZCA SU VE PİRİNÇ UNU İLE MAMA TANIMI

MATERYALLER:

1 çay bardağı su
1 tatlı kaşığı pirinç unu

HAZIRLANIŞI:

İçi saf bir kaba suyu ve pirinç ununu koyarak şıkça pişirelim. Ama, burada kullanacağımız suyun içme suyu olması çok değerlidir. İçme suyunu kullanırken de öncesinde kaynatılıp soğutulmasına dikkat edin. Mamayı hazırladıktan sonra pirinç unu mamasını biberona ek edin. Ilık hale gelince bebeğinize afiyetle yedirin.

BİBERON PAKLIĞINA DİKKAT!

En az prodüksiyonu kadar hijyenik olması da kıymetli olan mama imalatından sonra biberonu boşalttıktan sonra düzgünce yıkayıp kesinlikle kaynatılarak başka mama prodüksiyonuna geçilmelidir. Biberonda arta kalan mama bebeğe muhakkak bir daha verilmemelidir. O yüzden bebeğin yiyebileceği kadar mama pişirmek en sahihi olacaktır. Mamaya ekleyeceğiniz 3 ölçek devam sütünden besleyici pahası yüksek bir mama yapabilirsiniz.

4 AYLIK BEBEKLER İÇİN DEVAM SÜTLÜ MUHALLEBİ IMALATI

GEREÇLER:

100 ml kaynamış su
2 tatlı kaşığı pirinç unu
6 ölçek aptamil devam mama

YAPILIŞI:

Bebekler için yapılan muhallebilerde umumide süt kullanılıyor iken bu tanımda sırf su kullanılacaktır. Pirinç ununu ve suyu cezvede karıştırarak şıkça pişirin. Koyu bir renk alınca altını kapatıp ılımasını bekleyin. Akabinde devam mamayı ekleyip tekrar karıştırarak hafif ılık olunca yedirin.

PİRİNÇ UNU MAMASI BEBEĞE YARARLI MI ZARARLI MI?

Ek azık devrindeki bebeklere şahsi olarak üretilen mama çeşitleri ile birden fazla vakit karıştırılan pirinç unu maması, geçmişten günümüze kadar uzanan ve en sık kullanılan mama cinslerinden biridir. Pirincin öğütülüp toz oluşması ile elde edilen pirinç unu besleyici bedeli olmamasına karşın zayıf bebeklerde kilo aldırmak için tüketilebilen alternatiflerdir. Karbonhidrat yüklü olması nedeniyle kiloya birebir tesir eden pirinç unu mamasının içindeki zararlı durumlar da şunlardır:

– Çok ziyade ölçüde arsenik içermesi.

– Pirincin un oluncaya kadar zararlı süreçlerden geçmesi.

– Pirincin yetişkinlerde bile tasarrufunun önerilmemesi.

PİRİNÇ UNU MAMASI YAPACAKSANIZ…

Tüm bunlara karşın pirinç unu maması yapacaksanız bebeğinizin sıhhatini düşünerek birtakım özelliklere dikkat etmelisiniz. Pirinç unu hazırlarken mamanın devam sütü içermesi gerekmektedir. Tahıl çeşitleri ile mamaya zenginlik katılmalıdır. 1 yaşından küçük bebeğe yapacaksanız asla süt tasarrufunda inek sütün tercih etmemelisiniz.

BEBEKLER İÇİN PRATİK MEYVELİ YOĞURT IMALATI